Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ważenie przynajmniej raz w tygodniu pomaga w odchudzaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Ważenie to powszechna praktyka wśród odchudzających się, dlatego naukowcy postanowili sprawdzić, jak częstość wchodzenia na wagę wpływa na osiągane rezultaty. Okazało się, że im częściej walczący ze zbędnymi kilogramami się ważyli, tym więcej chudli. Poza tym jeśli ochotnicy nie ważyli się od ponad tygodnia, zaczynali tyć.

Zespół z Uniwersytetu Cornella i Tempere University of Technology (TUT) analizował 2838 wskazań wagi 40 osób z BMI równym bądź wyższym od 25 (z nadwagą). Autorzy raportu z pisma PLoS ONE zauważyli, że utrata wagi korelowała z częstością ważenia. Im częściej się ważysz, tym więcej zbędnych kilogramów tracisz - opowiada Elina Helander z TUT.

Obserwacyjne studium nie może jednak wykazać, że związek ma charakter przyczynowo-skutkowy. Równie prawdopodobne jest więc to, że ludzie mniej poważnie podchodzący do odchudzania rzadziej się ważą albo że ochotnicy, którzy przestają chudnąć, przestają się też ważyć.

Średni czas, jaki mógł minąć między ważeniami, by ludzie nie utyli, wynosił 5,8 dnia.

Bazując na tym i na poprzednim studium, Brian Wansink z Uniwersytetu Cornella doradza: Jeśli chcesz schudnąć, najlepiej jest ważyć się codziennie. Jeśli jednak ważysz się tylko raz w tygodniu, rób to w środę, bo to da ci najdokładniejszy wynik.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha!, już dawno tą teorię przedstawiłem znajomym, i na jednostkowym przypadku stwierdzam, że jest (prosty)związek przyczynowo skutkowy, po prostu patrząc jak waga rośnie, przez następnych kilka dni podświadomie (bo nie robiłem tego świadomie) ograniczałem się w "żarciu" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...