Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Orion już na Ziemi

Recommended Posts

Na powierzchni Oceanu Spokojnego wylądował właśnie Orion – pojazd, który być może zawiezie w przyszłości astronautów na Marsa. Pierwsza, jeszcze bezzałogowa, misja Oriona rozpoczęła się o godzinie 13.05 czasu polskiego. Po dwukrotnym okrążeniu Ziemi i przejściu przez obszar wysokiego promieniowania w Pasach Van Allena, Orion bez najmniejszych problemów powrócił na naszą planetę. W czasie lotu był śledzony przez liczne stacje naziemne oraz satelity, które na bieżąco odbierały sygnały z pojazdu.

Podczas powrotu na Oriona czekały samoloty, które śledziły jego lot w atmosferze, a w miejscu lądowania oczekiwały jednostki US Navy odpowiedzialne za podjęcie pojazdu z powierzchni oceanu. Cała misja trwała 4 godziny i 24 minuty. Po wylądowaniu uruchomiły się nadmuchiwane poduszki powietrzne, których zadaniem jest ustabilizowanie Oriona i ustawienie go w odpowiedniej pozycji. Po kilku minutach – gdy do pojazdu zbliżyły się niewielkie łodzie motorowe - poinformowano, że trzy z pięciu poduszek nie zostały całkowicie wypełnione powietrzem. Pojazd jest jednak bezpieczny i stabilny, w jego okolicy nie wykryto niczego niepokojącego. Orion zostanie podjęty przez USS Anchorage, który odwiezie go do San Diego.

Pierwszy lot przebiegł idealnie, nie zanotowano żadnych problemów. Teraz specjaliści z NASA będą analizowali dane uzyskane w czasie lotu. Lądowanii również jest sukcesem. Orion wylądował w odległości zaledwie 2,5 kilometra na wschód od zaplanowanego przed startem miejsca.

Zespoły ratunkowe doniosły, że mniejszych spadochronów - czego się spodziewano - nie udało się odzyskać. Główne spadochrony, tak jak zaplanowano, najprawdopodobniej zostaną odzyskane.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Po kilku minutach – gdy do pojazdu zbliżyły się niewielkie łodzie motorowe - poinformowano, że trzy z pięciu poduszek nie zostały całkowicie wypełnione powietrzem.

 

W końcu jest dobrze, utrzymał się na powierzchni. Ale jako wredok zapytam, czy kapsuła była odpowiednio dociążona do "potencjalnej" załogi?

 

 

 

w jego okolicy nie wykryto niczego niepokojącego

 

Czyżby NASA spodziewała się jakiegoś potwora, nie przymierzając, z Loch Ness?

 

 

 

Główne spadochrony, tak jak zaplanowano, najprawdopodobniej zostaną odzyskane.

 

Po czym zapewne zostaną przerobione na koszulki z gwiaździstym sztandarem, za sztukę której każdy prawdziwy patriota zapłaci najmniej 2500$.

 

P.S. Najbardziej ciekaw jestem tego, co "wirtualna" załoga przekazała misji naziemnej. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiadomo już coś więcej,czy tylko tyle?Np.ile promieniowania było w Orionie,kiedy przebywał w kosmosie i inne istotne dane,tym podobne.Czekam na odpowiedż i poinformowanie,kiedy będzie się można czegoś więcej dowiedzieć!Ile czasu to zajmie(analiza tych danych)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...