Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zaginiony kilkadziesiąt lat wcześniej obraz odnalazł się w scenografii 'Stuarta Malutkiego'

Rekomendowane odpowiedzi

Historyk sztuki Gergely Barki stwierdził, że w filmie "Stuart Malutki" z 1999 r. jako rekwizyt wykorzystano zaginiony w latach 20. XX w. obraz "Śpiąca kobieta z czarną wazą" Róberta Berényego.

Barki rozpoznał obraz, oglądając w 2009 r. telewizję ze swoją córką Lolą. "Nie mogłem uwierzyć własnym oczom, kiedy na ścianie za Hugh Laurie'em dostrzegłem zaginione dzieło sztuki. Prawie zrzuciłem Lolę z kolan. Badacz zawsze powinien być w pracy, nawet oglądając w domu filmy bożonarodzeniowe".

Historyk błyskawicznie i bezbłędnie rozpoznał dzieło, mimo że widział jedynie wyblakłe czarno-białe zdjęcie z wystawy w 1928 r. Węgier zasypał emailami pracowników Sony Pictures i Columbia Pictures i po 2 latach dostał odpowiedź od scenograf "Stuarta".

Powiedziała, że obraz wisiał u niej na ścianie. Kupiła za go bezcen w sklepie z antykami w Pasadenie, myśląc, że jego awangardowa elegancja idealnie pasuje do salonu "Stuarta Malutkiego". Po odejściu z Sony kobieta sprzedała dzieło prywatnemu kolekcjonerowi, który przywiózł je do Budapesztu na aukcję, która odbędzie się 13 grudnia.

Licytacja w domu aukcyjnym Virag Judit rozpocznie się od ceny wyjściowej ok. 110 tys. euro.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...