Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Kwas chlorogenowy zapobiega chorobom związanym z otyłością

Recommended Posts

Występujący w kawie kwas chlorogenowy (CGA) znacząco zmniejsza insulinooporność i stłuszczenie wątroby u myszy karmionych wysokotłuszczową paszą.

Wcześniejsze badania wykazały, że spożycie kawy może zmniejszać ryzyko przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca typu 2. czy choroby sercowo-naczyniowe. Nasze studium zagłębia się w to zagadnienie, analizując korzyści związane z konkretnym związkiem [kwasem chlorogenowym], który występuje w kawie w dużych ilościach - podkreśla dr Yongjie Ma z Uniwersytetu Georgii, dodając, że CGA znajduje się także w owocach i warzywach, np. jabłkach, gruszkach, pomidorach i borówkach.

Badając terapeutyczny wpływ kwasu chlorogenowego, naukowcy przez 15 tygodni podawali myszom wysokotłuszczową karmę. Dwa razy w tygodniu robili im także zastrzyki z roztworu kwasu chlorogenowego.

Okazało się, że kwas nie tylko skutecznie zapobiegał tyciu, ale i pomagał w podtrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i zdrowego składu wątroby.

CGA to silny przeciwutleniacz, który zmniejsza stan zapalny. Dużo dowodów wskazuje, że powikłania otyłości są spowodowane przez przewlekły stan zapalny, dlatego liczymy na to, że gdybyśmy mogli go kontrolować, potrafilibyśmy równoważyć negatywne skutki nadmiernego przyrostu wagi - podkreśla Ma.

Komentując swoje wyniki, Amerykanie przypominają, że kwas chlorogenowy nie jest lekarstwem na wszystko i nie wolno zapominać o zdrowej diecie i regularnej aktywności fizycznej.

Myszom podawano wysoką dawkę kwasu, o wiele większą niż człowiek mógłby uzyskać za pośrednictwem spożycia kawy czy owoców i warzyw.

Nie sugerujemy, że ludzie powinni zacząć pić dużo kawy, by uchronić się przed konsekwencjami niezdrowego trybu życia. Sądzimy jednak, że będziemy w stanie stworzy użyteczny środek z CGA, który wspomoże osoby zagrożone powikłaniami otyłości w czasie, gdy będą zmieniać swoje zachowanie.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...