Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Odkopano pozostałości 2 świątyń z nadwołżańskiego miasta potomków Czyngis-chana

Rekomendowane odpowiedzi

Archeolodzy z Regionalnego Muzeum Lokalnej Tradycji w Saratowie odkopali pozostałości 2 chrześcijańskich kaplic z wielokulturowego miasta Ukek. Zostało ono założone przez potomków Czyngis-chana w połowie drogi między Nowym Sarajem, stolicą Złotej Ordy, a Bułgarem Wielkim.

Najnowsze odkrycia archeologiczne pokazują, że chrześcijanie nie zawsze byli w Złotej Ordzie traktowani jak niewolnicy i zdarzali się wśród nich bogacze. W dzielnicy chrześcijańskiej znaleziono artefakty należące do lokalnej elity, w tym spinkę do włosów z chińskiego szkła czy kościaną płytkę z wyrzeźbionym smokiem - opowiada Dmitrij Kubankin.

Jedna ze świątyń powstała w circa 1280 r. Została zniszczona na początku XIV w. Pokryto ją dachówką. Na zewnątrz i w środku znajdowały się murale i płaskorzeźby. Najlepiej zachował się relief przedstawiający lwa schwytanego przez gryfa.

W podpiwniczeniu świątyni odkryto dobra, w tym talerze i butelki z Bizancjum, Egiptu lub Iranu. Kościelna piwnica była uznawana za bezpieczne miejsce do przechowywania, dlatego wykorzystywali ją kupcy z najbliższego sąsiedztwa [...].

Po tym, jak pierwszą ze świątyń zniszczono, w 1330 r. zbudowano kolejną, używaną do ok. 1350 r. Najprawdopodobniej ściany skonstruowano z kamienia, a dach ponownie pokryto dachówką. Archeolodzy odsłonili część fundamentu z absydą.

Wykopaliska komplikuje fakt, że na terenie Ukeku posadowiono współczesne budowle. To utrudnia badania i uniemożliwia pełne odsłonięcie stanowiska, bo rozciąga się ono na kilku prywatnych parcelach. Mimo to, jak wyjaśnia Kubankin, coroczne wykopaliska zespołu z Muzeum w Saratowie są prowadzone od 2005 r. Wkrótce najnowsze artefakty trafią na wystawę.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...