Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Odkopano pozostałości 2 świątyń z nadwołżańskiego miasta potomków Czyngis-chana

Recommended Posts

Archeolodzy z Regionalnego Muzeum Lokalnej Tradycji w Saratowie odkopali pozostałości 2 chrześcijańskich kaplic z wielokulturowego miasta Ukek. Zostało ono założone przez potomków Czyngis-chana w połowie drogi między Nowym Sarajem, stolicą Złotej Ordy, a Bułgarem Wielkim.

Najnowsze odkrycia archeologiczne pokazują, że chrześcijanie nie zawsze byli w Złotej Ordzie traktowani jak niewolnicy i zdarzali się wśród nich bogacze. W dzielnicy chrześcijańskiej znaleziono artefakty należące do lokalnej elity, w tym spinkę do włosów z chińskiego szkła czy kościaną płytkę z wyrzeźbionym smokiem - opowiada Dmitrij Kubankin.

Jedna ze świątyń powstała w circa 1280 r. Została zniszczona na początku XIV w. Pokryto ją dachówką. Na zewnątrz i w środku znajdowały się murale i płaskorzeźby. Najlepiej zachował się relief przedstawiający lwa schwytanego przez gryfa.

W podpiwniczeniu świątyni odkryto dobra, w tym talerze i butelki z Bizancjum, Egiptu lub Iranu. Kościelna piwnica była uznawana za bezpieczne miejsce do przechowywania, dlatego wykorzystywali ją kupcy z najbliższego sąsiedztwa [...].

Po tym, jak pierwszą ze świątyń zniszczono, w 1330 r. zbudowano kolejną, używaną do ok. 1350 r. Najprawdopodobniej ściany skonstruowano z kamienia, a dach ponownie pokryto dachówką. Archeolodzy odsłonili część fundamentu z absydą.

Wykopaliska komplikuje fakt, że na terenie Ukeku posadowiono współczesne budowle. To utrudnia badania i uniemożliwia pełne odsłonięcie stanowiska, bo rozciąga się ono na kilku prywatnych parcelach. Mimo to, jak wyjaśnia Kubankin, coroczne wykopaliska zespołu z Muzeum w Saratowie są prowadzone od 2005 r. Wkrótce najnowsze artefakty trafią na wystawę.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...