Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wady wrodzone serca kolejną z postaci ciliopatii?

Rekomendowane odpowiedzi

U osób z zespołem Downa występuje zwiększone ryzyko wad wrodzonych serca, lecz nie wszyscy chorzy je mają. U około połowy serce ma prawidłową budowę.

Naukowcy ze Szkoły Medycznej Emory University, Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, Oregon Health Science University i Uniwersytetu w Pittsburghu przeprowadzili największe jak dotąd genetyczne studium wrodzonych wad serca u osób z zespołem Downa.

Autorzy raportu z pisma Genetics in Medicine odkryli, że u niemowląt z zespołem Downa z wrodzonymi wadami serca o wiele częściej występują duże delecje. Dotyczą one genów wpływających na rzęski, a rzęski to struktury komórkowe odgrywające ważną rolę m.in. w sygnalizacji podczas rozwoju płodowego.

Ustalenia te oraz wyniki innych ostatnich badań sugerują, że ryzyko wrodzonych wad serca w zespole Downa to skutek nie tylko dodatkowej kopii 21. chromosomu, ale i działających równolegle czynników genetycznych oraz środowiskowych.

Badając wrodzone wady serca w zagrożonej populacji z zespołem Downa, można ujawnić geny oddziałujące na ryzyko wad serca u wszystkich dzieci, również tych z typową liczbą chromosomów - wyjaśnia dr Michael Zwick.

Studium objęło 452 osoby z zespołem Downa; u 210 występował wspólny kanał przedsionkowo-komorowy, reszta miała prawidłowo zbudowane serca. By poszukując m.in. delecji i duplikacji, zbadać ponad 900 tys. miejsc w genomie, specjaliści z Emory University posłużyli się mikromacierzami wysokiej gęstości.

Odkrycie, że u dzieci z zespołem Downa i wspólnym kanałem przedsionkowo-komorowym występują nieprawidłowości w zakresie genów ciliomu, może zasugerować różnice w opiece nad takimi osobami.

By potwierdzić uzyskane wyniki, Zwick prowadzi kolejne badania nad ludźmi z zespołem Downa z zastosowaniem sekwencjonowania całego genomu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...