Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Tomografia mumii wykluczyła zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Rekomendowane odpowiedzi

Dotąd sądzono, że członkowie egipskich rodzin królewskich cierpieli na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), jednak najnowsze studium dr Sahar N. Saleem i Zahi Hawassa pokazało, że u mumii datowanych na okres od XVIII do wczesnej XX dynastii występowała rozsiana samoistna hiperostoza szkieletu (ang. diffuse idiopathic skeletal hyperostosis, DISH), zwana inaczej uogólnionym samoistnym nadmiernym rozrostem kości.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa należy do seronegatywnych spondyloartropatii. Jest to przewlekła i postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Powoduje ból i sztywność pleców. Może prowadzić do zlewania kości kręgosłupa. Badania epidemiologiczne pokazują, że ZZSK występuje u ok. 1% populacji, głównie u młodych mężczyzn.

DISH charakteryzuje się rozrostem kości w miejscach przyczepu torebek stawowych, ścięgien i rozcięgien. Choć może się wydawać podobna do ZZSK, to degeneracyjna, a nie zapalna choroba stawów, występująca u osób w wieku 60 lat i starszych.

Wcześniejsze studium z wykorzystaniem rentgenografii doprowadziło do wniosku, że 3 faraonowie (Amenhotep II, Ramzes II i jego syn Merenptah) cierpieli na ZZSK. Ostatnie badanie tomograficzne 13 mumii królewskich z lat 1153-1492 p.n.e. wykluczyło jednak tę chorobę ze względu na brak zniszczenia stawów krzyżowo-biodrowych oraz zlania stawów biodrowo-krzyżowych i międzywyrostkowych. Objawy DISH znaleziono u Amenhotepa III, Ramzesa II i jego syna Merenptaha oraz u Ramzesa III.

Mumie starożytnego Egiptu zapewniają wiele informacji odnośnie do historii chorób. Badając szczątki, możemy odkryć ich patogenezę [...] i wpływ na współczesne populacje. Dr Saleem zaznacza jednak, iż należy pamiętać, że mumifikacja może wywołać zmiany w kręgosłupie.

Artykuł Saleem i Hawassa ukazał się w Arthritis & Rheumatology.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jednak najnowsze studium dr Sahar N. Saleem i Zahi Hawassa pokazało, że u mumii datowanych na okres od XVIII do wczesnej XX dynastii występowała rozsiana samoistna hiperostoza szkieletu [...] Jest to przewlekła i postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Powoduje ból i sztywność pleców.

 

Biedne te mumie. Nie dość, że martwe, to jeszcze tak cierpią…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...