Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Określono optymalną wielkość cząstek nanoleków przeciwnowotworowych

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół prof. Jianjuna Chenga z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign określił optymalną wielkość cząstek dla nanoleków przeciwnowotworowych.

By opracować nanoleki kolejnej generacji z lepszymi cechami przeciwnowotworowymi, musimy zrozumieć korelację między ich właściwościami fizjochemicznymi, a zwłaszcza wielkością, a interakcjami z układami biologicznymi - wyjaśnia Cheng.

W ostatnim studium jego zespół oceniał zależne od średnicy profile biologiczne 3 monodyspersyjnych nanokoniugatów lek-krzemionka. Ich wielkość wynosiła 20, 50 i 200 nm.

Podczas gdy większość obecnie dopuszczonych do użytku przeciwnowotworowych nanoleków cechuje rozmiar cząstki mieszczący się w zakresie 100-200 nm, ostatnie badania wykazały, że przeciwnowotworowe nanoleki o mniejszych rozmiarach - 50-nm lub mniejsze - wykazują lepsze działanie in vivo, głębiej penetrując tkanki i skuteczniej hamując guz.

Na przestrzeni ostatnich 20-30 lat wypracowano zgodę co do tego, że wielkość cząstek odgrywa decydującą rolę w określaniu ich biodystrybucji, penetracji guza, internalizacji komórkowej, usuwania z osocza i tkanek oraz wydalania z organizmu. Wszystkie te właściwości mają wpływ na antynowotworową skuteczność.

Z 3 badanych nanokoniugatów cząstki 50-nm zapewniały optymalną kombinację głębokiej penetracji tkanki guza, skutecznej internalizacji przez komórki nowotworu i wolnego usuwania z guza. W warunkach in vivo wykazywały one największą skuteczność w odniesieniu do zarówno guzów pierwotnych, jak i przerzutów.

Aby lepiej zrozumieć zależność akumulacji i retencji nanoleków w zależności od wielkości, Amerykanie opracowali matematyczny model czasowo-przestrzennej dystrybucji nanocząstek wewnątrz sferycznego guza.

Nowe nanoleki z Uniwersytetu Illinois (cechujące się konkretną wielkością, mieszczącą się w optymalnym zakresie) skutecznie hamowały komórki ludzkiego raka piersi i zapobiegały metastazie u zwierząt.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...