Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nowy test do różnicowania guzów jajnika

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Imperial College London i Uniwersytetu Katolickiego w Leuven opracowali nowy test ADNEX, który pomoże lekarzom lepiej diagnozować guzy jajnika i wybierać odpowiednie leczenie.

Sukces leczenia zależy od właściwej identyfikacji rodzaju guza, co bywa trudne. W rezultacie wiele kobiet z nowotworem nie trafia do właściwego chirurga, podczas gdy te z łagodnymi torbielami przechodzą poważniejsze operacje, niż powinny.

ADNEX różnicuje guzy łagodne i złośliwe, potrafi też z dużą trafnością zidentyfikować różne typy guzów złośliwych. Test bazuje na danych klinicznych pacjentek, wynikach badania markerów nowotworowych oraz cechach dostrzegalnych na USG. Poza nazwą guza test zapewnia też wyrażoną w procentach pewność poprawności diagnozy.

Test można wykonać, łącząc się ze szpitalną bazą danych albo wpisując dane pacjentki do aplikacji na smartfony. Tę ostatnią zaprezentowano na światowym kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Ultrasonografii w Ginekologii i Położnictwie w Barcelonie.

Bardzo ważne jest postawienie poprawnej diagnozy przedoperacyjnej. Jeśli jest ona zła, chora może przejść bardziej rozległą operację, niż powinna, np. w postaci niepotrzebnego usunięcia jajnika. Gdy guz jest łagodny, kobieta może w ogóle nie potrzebować leczenia. Jeśli guz jest złośliwy, by wybrać najlepszą terapię, trzeba wiedzieć, do jakiego typu należy, a leczenie musi być prowadzone przez chirurga ginekologa - wyjaśnia prof. Tom Bourne.

Brytyjsko-belgijski zespół opracował test, wykorzystując dane 3506 pacjentek z 10 krajów europejskich z lat 1999-2007. Naukowcy sprawdzali, jakie cechy dostępne przed operacją można wykorzystać, by przewidzieć diagnozę. Później w latach 2009-2012 model testowano na 2403 pacjentkach.

Obecne modele prognostyczne różnicują guzy łagodne i złośliwe, ale brakuje im trafności. Nie wyróżnia się też typów złośliwych guzów. Model ADNEX rozróżnia guzy łagodne, z pogranicza, inwazyjne I stopnia, inwazyjne II-IV stopnia oraz guzy przerzutowe.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...