Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nowy test do różnicowania guzów jajnika

Recommended Posts

Naukowcy z Imperial College London i Uniwersytetu Katolickiego w Leuven opracowali nowy test ADNEX, który pomoże lekarzom lepiej diagnozować guzy jajnika i wybierać odpowiednie leczenie.

Sukces leczenia zależy od właściwej identyfikacji rodzaju guza, co bywa trudne. W rezultacie wiele kobiet z nowotworem nie trafia do właściwego chirurga, podczas gdy te z łagodnymi torbielami przechodzą poważniejsze operacje, niż powinny.

ADNEX różnicuje guzy łagodne i złośliwe, potrafi też z dużą trafnością zidentyfikować różne typy guzów złośliwych. Test bazuje na danych klinicznych pacjentek, wynikach badania markerów nowotworowych oraz cechach dostrzegalnych na USG. Poza nazwą guza test zapewnia też wyrażoną w procentach pewność poprawności diagnozy.

Test można wykonać, łącząc się ze szpitalną bazą danych albo wpisując dane pacjentki do aplikacji na smartfony. Tę ostatnią zaprezentowano na światowym kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Ultrasonografii w Ginekologii i Położnictwie w Barcelonie.

Bardzo ważne jest postawienie poprawnej diagnozy przedoperacyjnej. Jeśli jest ona zła, chora może przejść bardziej rozległą operację, niż powinna, np. w postaci niepotrzebnego usunięcia jajnika. Gdy guz jest łagodny, kobieta może w ogóle nie potrzebować leczenia. Jeśli guz jest złośliwy, by wybrać najlepszą terapię, trzeba wiedzieć, do jakiego typu należy, a leczenie musi być prowadzone przez chirurga ginekologa - wyjaśnia prof. Tom Bourne.

Brytyjsko-belgijski zespół opracował test, wykorzystując dane 3506 pacjentek z 10 krajów europejskich z lat 1999-2007. Naukowcy sprawdzali, jakie cechy dostępne przed operacją można wykorzystać, by przewidzieć diagnozę. Później w latach 2009-2012 model testowano na 2403 pacjentkach.

Obecne modele prognostyczne różnicują guzy łagodne i złośliwe, ale brakuje im trafności. Nie wyróżnia się też typów złośliwych guzów. Model ADNEX rozróżnia guzy łagodne, z pogranicza, inwazyjne I stopnia, inwazyjne II-IV stopnia oraz guzy przerzutowe.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...