Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Lek na cukrzycę aktywowany niebieskim światłem

Recommended Posts

Brytyjsko-niemiecki zespół naukowców opracował lek na cukrzycę typu 2., który jest aktywowany niebieskim światłem, co ogranicza jego skutki uboczne.

Leki, które mają zwiększać wydzielanie insuliny przez trzustkę, mogą powodować skutki uboczne, działając na inne narządy, np. mózg i serce. Niektóre stymulują trzustkę do uwalniania zbyt dużych ilości hormonu, co prowadzi do zbyt niskiego poziomu cukru we krwi.

By pomóc w stworzeniu lepszych leków, naukowcy z Imperial College London i LMU Munich przystosowali pochodne sulfonylomocznika (ang. sulphonylurea), tak by zmieniały kształt i w ten sposób aktywowały się wyłącznie po wystawieniu na oddziaływanie niebieskiego światła.

W normalnych warunkach lek pozostawałby nieaktywny, ale pacjent mógłby go "włączać", przytykając do skóry niebieską diodę LED. Do zmiany konfromacji przestrzennej i aktywacji wystarczyłaby niewielka ilość przenikającego przez skórę światła. Zmiana kształtu byłaby odwracalna. Lek wyłączałby się po zabraniu diody.

Podczas eksperymentów laboratoryjnych akademicy zademonstrowali, że prototypowy lek JB253 stymuluje uwalnianie insuliny po oświetleniu komórek trzustki niebieskim światłem.

W zasadzie ten typ terapii może pomóc lepiej kontrolować poziom cukru we krwi, ponieważ uruchamia się ją na krótki czas, gdy jest to potrzebne, np. po posiłku. Może ona również ograniczyć komplikacje, nakierowując aktywność leku [...] na trzustkę. Na razie stworzyliśmy cząsteczkę, która wpływa w pożądany sposób na ludzkie komórki trzustki w laboratorium. Przed nami jeszcze długa droga, nim terapia będzie osiągalna dla pacjentów, ale to nasz ostateczny cel - wyjaśnia dr David Hodson.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dr Robert O.Young od ponad dekady zajmuje się badaniami i leczeniem cukrzycy używając programu zawierającego alkaliczną żywność, ćwiczenia i suplementy diety.

W każdym przypadku kondycja badanego, który ukończył program polepszyła się na tyle, że mógł znacznie zmniejszyć ilość zażywanych leków lub nawet w ogóle je odstawić.

Oznacza to ograniczenie zapotrzebowania na zażywanie insuliny do 50%, a nawet całkowite jej odstawienie w ciągu 3 miesięcy. W książce opisano 10 kroków do wyleczenia, zmiany w odżywianiu dzięki którym każdy szybko poczuje się zdrowszy, a wielu w ogóle zapomni o tym, że kiedyś cierpiało na cukrzycę.

Edited by pogo
usunięcie części czysto reklamowej i zbędnego formatowania tekstu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...