Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Przeciwtrądzikowy resweratrol

Recommended Posts

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) odkryli, że resweratrol może hamować wzrost wywołujących trądzik bakterii Propionibacterium acnes. Zespół zauważył także, że połączenie resweratrolu z nadtlenkiem benzoilu zwiększa zdolność leku do zabijania bakterii.

Początkowo sądziliśmy, że skoro związki te działają przeciwstawnie [resweratrol hamuje powstawanie wolnych rodników, podczas gdy nadtlenek prowadzi do ich wytworzenia i uśmiercenia w ten sposób P. acnes], ich połączenie powinno prowadzić do zniesienia skutków. Tak się jednak nie stało. Studium demonstruje, że połączenie przeciwutleniacza i utleniacza może prowadzić do wzajemnego wzmocnienia i podtrzymania bakteriobójczego działania przez dłuższy czas - wyjaśnia dr Emma Taylor.

Amerykanie hodowali P. acnes i dodawali (łącznie lub osobno) różne stężenia resweratrolu i nadtlenku benzoilu. Proces bakteryjnego wzrostu lub obumierania monitorowano przez 10 dni.

Stwierdzono, że przy wszystkich stężeniach nadtlenek benzoilu początkowo zabijał bakterie, ale efekt był krótkotrwały i nie utrzymywał się dłużej niż przez 24 godziny. Z kolei resweratrol nie miał silnych właściwości bakteriobójczych, ale hamował wzrost mikroorganizmów przez dłuższy czas. Łącznie oba związki okazały się najskuteczniejsze w zmniejszaniu liczebności P. acnes.

Naukowcy od lat rozumieli, na jakiej zasadzie nadtlenek benzoilu leczy trądzik, mniej wiedziano o tym, co stoi za skutecznością resweratrolu. Działo się tak mimo przeprowadzonych badań. Za pomocą mikroskopu akademicy z UCLA stwierdzili, że przeciwutleniacz prowadzi do zaburzenia struktury i rozmycia błony komórkowej.

By ocenić toksyczność resweratrolu i nadtlenku benzoilu, autorzy artykułu z pisma Dermatology and Therapy hodowali z nimi ludzkie komórki skóry i krwi. Okazało się, że nadtlenek był o wiele bardziej toksyczny od resweratrolu, co może pomóc wyjaśnić, czemu skóra staję się czerwona i podrażniona, gdy stosuje się leczenie kremami z jego wysokimi stężeniami lub duże ilości preparatu.

W przyszłości zespół chce kontynuować badania, by lepiej zrozumieć mechanizm działania obu związków.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...