Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Przeciwtrądzikowy resweratrol

Recommended Posts

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) odkryli, że resweratrol może hamować wzrost wywołujących trądzik bakterii Propionibacterium acnes. Zespół zauważył także, że połączenie resweratrolu z nadtlenkiem benzoilu zwiększa zdolność leku do zabijania bakterii.

Początkowo sądziliśmy, że skoro związki te działają przeciwstawnie [resweratrol hamuje powstawanie wolnych rodników, podczas gdy nadtlenek prowadzi do ich wytworzenia i uśmiercenia w ten sposób P. acnes], ich połączenie powinno prowadzić do zniesienia skutków. Tak się jednak nie stało. Studium demonstruje, że połączenie przeciwutleniacza i utleniacza może prowadzić do wzajemnego wzmocnienia i podtrzymania bakteriobójczego działania przez dłuższy czas - wyjaśnia dr Emma Taylor.

Amerykanie hodowali P. acnes i dodawali (łącznie lub osobno) różne stężenia resweratrolu i nadtlenku benzoilu. Proces bakteryjnego wzrostu lub obumierania monitorowano przez 10 dni.

Stwierdzono, że przy wszystkich stężeniach nadtlenek benzoilu początkowo zabijał bakterie, ale efekt był krótkotrwały i nie utrzymywał się dłużej niż przez 24 godziny. Z kolei resweratrol nie miał silnych właściwości bakteriobójczych, ale hamował wzrost mikroorganizmów przez dłuższy czas. Łącznie oba związki okazały się najskuteczniejsze w zmniejszaniu liczebności P. acnes.

Naukowcy od lat rozumieli, na jakiej zasadzie nadtlenek benzoilu leczy trądzik, mniej wiedziano o tym, co stoi za skutecznością resweratrolu. Działo się tak mimo przeprowadzonych badań. Za pomocą mikroskopu akademicy z UCLA stwierdzili, że przeciwutleniacz prowadzi do zaburzenia struktury i rozmycia błony komórkowej.

By ocenić toksyczność resweratrolu i nadtlenku benzoilu, autorzy artykułu z pisma Dermatology and Therapy hodowali z nimi ludzkie komórki skóry i krwi. Okazało się, że nadtlenek był o wiele bardziej toksyczny od resweratrolu, co może pomóc wyjaśnić, czemu skóra staję się czerwona i podrażniona, gdy stosuje się leczenie kremami z jego wysokimi stężeniami lub duże ilości preparatu.

W przyszłości zespół chce kontynuować badania, by lepiej zrozumieć mechanizm działania obu związków.



« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...