Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Medialni wielozadaniowcy mają inaczej zbudowane mózgi

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół z University of Sussex ujawnił, że dla osób, które regularnie korzystają z wielu mediów naraz, charakterystyczna jest mniejsza gęstość substancji szarej w korze przedniego zakrętu obręczy (ang. anterior cingulate cortex, ACC), regionie identyfikowanym m.in. z egzekucyjnym systemem uwagi.

Kep Kee Loh i dr Ryota Kanai podkreślają, że ich studium ujawniło korelację, a nie związek przyczynowo-skutkowy. Trzeba przeprowadzić długoterminowe studium, by stwierdzić, czy to częste korzystanie z wielu mediów naraz zmienia strukturę mózgu, czy też raczej jednostki z mniejszą gęstością istoty szarej w ACC są bardziej skłonne uprawiać medialną wielozadaniowość.

Dokładny mechanizm tego zjawiska jest na razie nieznany. Można sobie wyobrazić, że jednostki z mniejszym ACC są bardziej podatne [...] ze względu na słabszą kontrolę poznawczą lub regulację społeczno-emocjonalną. Jest jednak równie prawdopodobne, że większa ekspozycja na sytuacje medialnej wielozadaniowości prowadzi do strukturalnych zmian w ACC. Trzeba badań podłużnych, by ostatecznie określić kierunek zależności - uważa Kep Kee Loh.

Brytyjczycy zaangażowali 75 dorosłych, u których objętość substancji szarej zmierzono za pomocą morfometrii bazującej na wokselach (ang. voxel-based morphometry, VBM). Czterdziestu ochotników przeszło też badanie funkcjonalnym rezonansem magnetycznym. Badani wypełnili kwestionariusz dotyczący korzystania z mediów, w tym telefonów komórkowych, komputerów, telewizji oraz gazet/magazynów (na tej podstawie wyliczono wskaźnik medialnej wielozadaniowości MMI, od ang. Media-Multitasking Index).

Kwestionariusz składał się z 2 części. W pierwszej pytano o liczbę godzin spędzanych tygodniowo na korzystaniu z 10 wyodrębnionych kategorii mediów. W drugiej ochotnicy mieli określić na skali od 1 do 4 (gdzie 1 oznaczało "nigdy", a 4 "przez większość czasu"), jak często korzystają z innych mediów przy okazji używania medium dla nich podstawowego.

Okazało się, że bez względu na cechy osobowościowe (bazowano na modelu Wielkiej Piątki), ludzie z wyższym MMI mają mniejszą gęstość istoty szarej w przednim zakręcie obręczy.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mózg jest "śmiesznym" narządem, w którym można się spodziewać korelacji dwukierunkowej.

Mała gęstość predysponuje do wielozadaniowości, a wymuszenie wielozadaniowości wymusza spadek gęstości. Błędne koło, ale natura takie lubi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...