Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jedzenie jest uzależniające, ale cukier czy tłuszcz nie są jak kokaina lub heroina

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie mogą być uzależnieni od jedzenia jako takiego, ale nie od specyficznych pokarmów, takich jak produkty bogate w cukier bądź tłuszcz.

Międzynarodowy zespół naukowców nie znalazł silnych dowodów na to, że ludzie mogą być uzależnieni od związków chemicznych w konkretnych pokarmach. Mózg nie reaguje na składniki odżywcze w ten sam sposób, co na narkotyki, np. heroinę czy kokainę. Zamiast tego u ludzi rozwija się przymus jedzenia, napędzany przez pozytywne uczucia skojarzone z jedzeniem. Wg specjalistów, mamy zatem do czynienia z zaburzeniem behawioralnym, przypominającym raczej patologiczny hazard.

Autorzy raportu z Neuroscience & Biobehavioral Reviews sugerują, by w terapii koncentrować się nie tyle na samych pokarmach, co na jednostkowym stosunku do aktu jedzenia.

Ludzie próbują znaleźć racjonalne wyjaśnienie dla nadwagi, a [w takiej sytuacji] łatwo obwiniać pokarm. Pewne jednostki łączą z określonymi produktami związki przypominające uzależnienie. Bywają one zjadane w nadmiarze mimo świadomości zagrożeń dla zdrowia. Traktowanie problemów tego rodzaju jako uzależnienia behawioralnego, a nie od substancji otwiera nowe ścieżki terapeutyczne - podkreśla dr John Menzies z Uniwersytetu w Edynburgu.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...