Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Szybszy test na Ebolę

Recommended Posts

Japońscy naukowcy opracowali test, który w ciągu 30 minut pozwala na wykrycie obecności wirusa Ebola. Dzięki niemu możliwa będzie szybka i tania diagnostyka, szczególnie ważna w ubogich krajach.

 

Nowa metoda jest prostsza niż obecnie używana i można ją wykorzystać w krajach, w których nie ma dostępu do droższego sprzętu laboratoryjnego - poinformował profesor Jiro Yasuda, który opracował nowy test we współpracy z kolegami z Uniwersytetu w Nagasaki.

 

Test Yasudy skupia się na wyszukiwaniu genów specyficznych dla Eboli. Ekstrahuje on molekuły RNA z każdego wirusa obecnego w próbce krwi. Następnie wykorzystuje się je do zsyntetyzowania DNA, miesza z odczynnikami i podgrzewa do 60-65 stopni Celsjusza. Jeśli w próbce znajdował się wirus Ebola, test ujawni to w ciągu trzydziestu minut. Dodatkową wskazówką jest zmętnienie płynu w próbówce spowodowane obecnością produktów ubocznych całego procesu.

 

Obecnie do wykrywania Eboli wykorzystuje się reakcję łańcuchową polimerazy (PCR). Metoda ta wymaga wielokrotnego schładzania i podgrzewania próbek, a cały proces wykrywania trwa do dwóch godzin.

 

Nowa metoda wymaga jedynie użycia niewielkiego, zasilanego akumulatorem, podgrzewacza, a cały system kosztuje kilkaset dolarów. To kwota, na którą mogą sobie pozwolić kraje rozwijające się - dodaje Yasuda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...