Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Potężny grobowiec z czasów Aleksandra Wielkiego

Recommended Posts

W Amfipolis, starożytnym mieście położonym kilkaset kilometrów na północ od Aten, odkryto wejście do wielkiego grobowca. Wstępne prace archeologiczne wskazują, że grobowiec pochodzi z lat 325-300 p.n.e., a zatem z czasu końca rządów Aleksandra Wielkiego. W grobowcu prawdopodobnie pochowano jednego z generałów Aleksandra lub członka jego rodziny.

Premier Antonis Samaras, który odwiedził miejsce wykopalisk, stwierdził, że mamy do czynienia z niezwykle ważnym odkryciem.

Do wejścia do grobowca, strzeżonego przez dwa kamienne sfinksy, prowadzi droga o szerokości pięciu metrów. Grobowiec jest otoczony 500-metrowej długości marmurowym murem. W pobliżu znaleziono figurę lwa. Liczy ona 5 metrów wysokości i, zdaniem ekspertów, w przeszłości stała na szczycie grobowca.

Prace wykopaliskowe na wzgórzu trwają od 2012 roku. Archeolodzy mają nadzieję, że zakończą je przed wrześniem i wówczas dowiemy się, kto został pochowany w monumentalnym grobowcu.

Amfipolis znajduje się w greckiej Macedonii. To właśnie z Macedonii Aleksander Wielki wyruszył na podbój świata. Z Amfipolis i okolicami byli związani niektórzy z generałów Aleksandra. To właśnie w tym mieście Kassander w czasie walk o schedę po Aleksandrze, zabił Roksanę, żonę Aleksandra Wielkiego, i jego syna Aleksandra IV.

Odkopywany właśnie grobowiec jest największą tego typu strukturą odkrytą w Grecji. Został on częściowo zniszczony podczas rzymskiej okupacji Grecji.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...