Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Lwiątko zaprowadziło człowieka do ciała swojej matki

Rekomendowane odpowiedzi

W indyjskim Parku Narodowym Sasan-Gir lwiątko zaprowadziło strażnika leśnego do ciała swojej matki.

Rana Mori, który zauważył młode w krzakach, poszedł za nim i odkrył na pobliskim wzgórzu ciało ok. 11-letniej lwicy. Lwiątko pilnowało później zwłok do momentu przybycia policji i służb leśnych. Sekcja zwłok wykazała złamania żeber, urazy wewnętrzne oraz krwotok. Sugeruje to, że matka zginęła po walce z innymi zwierzętami, prawdopodobnie stadem bawołów domowych.

Anshuman Sharma, oficer z Indian Forest Service (IFS), podkreśla, że zachowanie lwiątka było rzadkie i bardzo dziwne. Eksperci wierzą jednak, że będące zwierzętami społecznymi lwy doskonale rozpoznają widywanych codziennie strażników. Działania młodego były więc swego rodzaju wołaniem o pomoc.

Park Sasan-Gir to ostatnie naturalne siedlisko lwów azjatyckich, zwanych inaczej perskimi (Panthera leo persica). W spisie przeprowadzonym w kwietniu 2010 r. doliczono się 411 osobników.

W niedzielę po południu patrolowałem rejon Tulsi-Shyam i zobaczyłem kryjące się w buszu lwiątko - opowiada Mori. Ponieważ takie maluchy nie są zostawiane same i towarzyszy im matka, zaczął się za nią rozglądać. "Śledziłem młode, które doprowadziło mnie do ciała matki leżącego na małym pagórku. Nazywano ją Rupa [czyli piękna]. Początkowo wyglądała, jakby spała, ale ponieważ się nie ruszała, szturchnąłem ją kijem. Wtedy stwierdziłem, że nie żyje. Kiedy Mori wrócił ze służbami, które miały usunąć truchło, 15-miesięczne lwiątko nadal tam siedziało.

Sharma podkreśla, że Rupa żyła i polowała sama, ale teraz, gdy jej już nie ma, lwiątko dołączy się do innej grupy lub zadba o nie inna samica.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...