Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Liczenie kalorii w czasie rzeczywistym

Rekomendowane odpowiedzi

Specjaliści z General Electric pracują nad domowym urządzeniem, które będzie w stanie określić liczbę kalorii w daniu i przesłać dane na ten temat na smartfon użytkownika. Niewykluczone, że w przyszłości takie urządzenia można będzie wbudowywać w kuchenki mikrofalowe i inne urządzenia.

W tej chwili GE dysponuje prototypowym urządzeniem bezpośrednio mierzącym zawartość kalorii w jednorodnie zmiksowanym jedzeniu. Trwają jednak prace nad urządzeniem dokonującym pomiaru w daniach w tradycyjnej postaci.

Matt Webster, pracujący dla GE naukowiec specjalizujący się w obrazowaniu medycznym i technologiach biomedycznych, przeanalizował dane dotyczące wartości odżywczych tysięcy produktów. Informacje takie są udostępniane przez amerykański Departament Rolnictwa. Uczony zdał sobie sprawę, że dokładną kaloryczność potraw można określić badając zaledwie trzy wskaźniki: zawartość tłuszczu, wody oraz wagę potrawy. Kalorie z innych źródeł, cukrów, włókien czy białek, można wyliczyć odejmując wagę wody i tłuszczu od wagi całej potrawy. Webster przetestował swojej prototypowe urządzenie badając w nim różne mieszaniny wody, olejów i cukrów oraz porównując uzyskane wyniki z wynikami standardowych pomiarów zawartości kalorii. Okazało się, że urządzenie Webstera podaje liczbę kalorii z dokładnością do 5-10 procent.

Działanie urządzenia polega na przepuszczaniu niskoenergetycznych mikrofal przez zważoną wcześniej porcję pożywienia i na zbadaniu, w jaki sposób mikrofale te zostały zniekształcone przez wodę i tłuszcz. Odczyt jest prosty, jeśli mamy do czynienia z równomiernie zmiksowanym pożywieniem. Webster już ma pomysł, w jaki sposób można będzie badać żywność bez ich miksowania. Uczony mówi, że trzeba je „wirtualnie zmiksować”. Można to zrobić opracowując anteny, które będą emitowały mikrofale tak, by bardziej równomiernie rozkładały się one w żywności. Następnie specjalny algorytm będzie uśredniał pomiary. Alternatywnym rozwiązaniem będzie stopniowe skanowanie pożywienia. Niezależnie od tego, którą metodę rozwinie Webster, uczony zapewnia, że badania kaloryczności potrwa nie dłużej niż 2 sekundy.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...