Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Regularna aktywność hamuje stan zapalny

Recommended Posts

Aktywność fizyczna przejściowo hamuje miejscowy i układowy stan zapalny, rodząc nadzieje m.in. dla pacjentów z chorobami reumatycznymi. By osiągnąć istotny klinicznie efekt, trzeba się jednak gimnastykować regularnie.

Podczas badań na myszach zespół doktora Nicholasa Younga z Uniwersytetu Stanowego Ohio przyglądał się aktywacji NF-κB, kompleksu białkowego będącego czynnikiem transkrypcyjnym. NF-κB, który kontroluje wiele genów związanych ze stanem zapalnym, jest chronicznie aktywny w licznych chorobach zapalnych, np. w zapaleniu stawów albo nieswoistych zapaleniach jelit.

Myszy ćwiczyły przed lub po wstrzyknięciu lipopolisacharydu (LPS). Iniekcja LPS wywoływała wydatną miejscową i układową odpowiedź zapalną (najsilniejsza występowała po 2 godz. od podania). W grupach gryzoni, które ruszały się przed i po zastrzyku, zaobserwowano zahamowanie aktywacji NF-κB w tkance limfatycznej. Efekt był przejściowy i utrzymywał się przez dobę od sesji ruchowej.

Amerykanie wykazali, że hamowanie aktywacji NF-κB wiąże się z supresją licznych cytokin prozapalnych.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...