Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pajęczy ratunek dla pszczół?

Rekomendowane odpowiedzi

Nowy bioinsektycyd, stworzony z połączenia toksyny z jadu australijskiego pająka z rodziny Atracinae oraz lektyny z przebiśniegu, zabija wiele kluczowych szkodników upraw, nie szkodząc przy tym pszczołom.

Podczas eksperymentów naukowcy z Uniwersytetów w Newcastle upon Tyne i Durham oraz Food and Environment Research Agency podawali pszczołom ostre i przewlekłe dawki białka fuzyjnego Hv1a/GNA (przekraczały one poziomy, z jakimi mogą się one zetknąć w naturze). Okazało się, że miało to niewielki wpływ na przeżywalność i nie wywierało mierzalnego wpływu na uczenie oraz pamięć.

Autorzy artykułu z pisma Proceedings of the Royal Society B podkreślają, że owadospecyficzny biopestycyd ma naprawdę duży potencjał. Jako bezpieczny środowiskowo stanowi świetną alternatywę dla powiązanych z masowym wymieraniem pszczół neonikotynoidów.

Nasze ustalenia pokazują, że jest mało prawdopodobne, by Hv1a/GNA wyrządził pszczołom krzywdę. Wcześniejsze studia zademonstrowały, że jest bezpieczny dla zwierząt wyższych [...] - opowiada prof. Angharad Gatehouse.

Jak tłumaczą akademicy, pszczoły przez tydzień stykały się z różnymi dawkami białka fuzyjnego. W tym czasie poddawano je testom pamięciowym i odnotowywano zmiany w zachowaniu. To doustny pestycyd, więc w odróżnieniu od niektórych wchłanianych przez egzoszkielet, [...] musi zostać połknięty - wyjaśnia doktorant Erich Nakasu. Hv1a/GNA wpływa na niedostatecznie poznany w tym kontekście cel - kanały wapniowe. Są one bardziej zróżnicowane niż powszechnie wykorzystywane przez insektycydy kanały sodowe, rozbudzając tym samym nadzieje na bardziej gatunkowospecyficzne pestycydy.

U pszczół kanały wapniowe wiążą się z uczeniem i pamięcią, dlatego bardzo istotne jest, by jakikolwiek oddziałujący na nie pestycyd nie zaburzał tych procesów. [Na szczęście] choć Hv1a/GNA trafił do mózgu pszczoły, nie wpływał na nią, co sugeruje, że wysoce wybiórcza toksyna jadu pająka nie wchodzi w interakcje z kanałami wapniowymi pszczół. Larwy także były bezpieczne, bo potrafiły rozłożyć Hv1a/GNA w jelicie.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...