Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Inspirowany plemnikami mikrorobot do zadań specjalnych

Recommended Posts

Międzynarodowy zespół badawczy stworzył inspirowane plemnikami mikroroboty MagnetoSperm. Można je kontrolować za pomocą oscylującego słabego pola magnetycznego (indukcja magnetyczna wynosi w tym przypadku poniżej 5 militesli).

Roboty o długości 322 mikronów są zbudowane z pokrytej grubą warstwą kobaltu i niklu główki oraz niepowlekanej wici. Gdy poddaje się je działaniu oscylującego pola magnetycznego, na ich główkę działa moment magnetyczny, przez co wić zaczyna się poruszać. Naukowcy z University of Twente i Niemieckiego Uniwersytetu w Kairze byli w stanie sterować niby-plemnikami, kierując linie pola magnetycznego w stronę punktu orientacyjnego.

Jak powstają MagnetoSperm? Metodą powlekania wirowego na plastry krzemowe nanosi się 5-mikronową warstwę wytrzymałej mechanicznie żywicy epoksydowej SU-8. Później, stosując odparowanie strumieniem elektronów, w obrębie główki tworzy się jeszcze warstwę kobaltowo-niklową.

Wg dr. Islama Khalila, MagnetoSperm można wykorzystać zarówno do składania, jak i manipulowania obiektami w skali nano i mikro, przy czym ruchem robotów sterowano by za pomocą zewnętrznego źródła pola magnetycznego. Akademicy wspominają też o zastosowaniach biomedycznych niby-plemników: dostarczaniu leków, zapłodnieniu in vitro, sortowaniu komórek czy oczyszczaniu zatkanych naczyń.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...