Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Inspirowany plemnikami mikrorobot do zadań specjalnych

Rekomendowane odpowiedzi

Międzynarodowy zespół badawczy stworzył inspirowane plemnikami mikroroboty MagnetoSperm. Można je kontrolować za pomocą oscylującego słabego pola magnetycznego (indukcja magnetyczna wynosi w tym przypadku poniżej 5 militesli).

Roboty o długości 322 mikronów są zbudowane z pokrytej grubą warstwą kobaltu i niklu główki oraz niepowlekanej wici. Gdy poddaje się je działaniu oscylującego pola magnetycznego, na ich główkę działa moment magnetyczny, przez co wić zaczyna się poruszać. Naukowcy z University of Twente i Niemieckiego Uniwersytetu w Kairze byli w stanie sterować niby-plemnikami, kierując linie pola magnetycznego w stronę punktu orientacyjnego.

Jak powstają MagnetoSperm? Metodą powlekania wirowego na plastry krzemowe nanosi się 5-mikronową warstwę wytrzymałej mechanicznie żywicy epoksydowej SU-8. Później, stosując odparowanie strumieniem elektronów, w obrębie główki tworzy się jeszcze warstwę kobaltowo-niklową.

Wg dr. Islama Khalila, MagnetoSperm można wykorzystać zarówno do składania, jak i manipulowania obiektami w skali nano i mikro, przy czym ruchem robotów sterowano by za pomocą zewnętrznego źródła pola magnetycznego. Akademicy wspominają też o zastosowaniach biomedycznych niby-plemników: dostarczaniu leków, zapłodnieniu in vitro, sortowaniu komórek czy oczyszczaniu zatkanych naczyń.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...