Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Powstał najbardziej precyzyjny termometr w historii

Recommended Posts

Na australijskim University of Adelaide stworzono najbardziej precyzyjny termometr. Urządzenie mierzy temperaturę trzykrotnie dokładniej niż jego najdoskonalszy poprzednik.

 

Urządzenie stworzone przez zespół profesora Andre Luitena dokonuje pomiaru z dokładnością do 30 miliardowych części stopnia. Sądzimy, że to najdokładniejszy w dziejach pomiar temperatury dokonany w temperaturze pokojowej, mówi uczony i dodaje, iż w temperaturze bliskiej zeru absolutnemu można prawdopodobnie dokonać dokładniejszych pomiarów.

 

Termometr działa poprzez wprowadzenie dwóch kolorów światła – zielonego i czerwonego – do wnętrza bardzo mocno wypolerowanego krystalicznego dysku. Oba kolory wędrują w krysztale z nieco różnymi prędkościami zależnymi od temperatury kryształu. Gdy ogrzejemy kryształ okazuje się, że światło czerwone nieco zwalnia w stosunku do światła zielonego. Zmuszając światło do tego, by tysiące razy krążyło wokół krawędzi dysku […] możemy z dużą precyzją zmierzyć różnice w prędkości obu kolorów - mówi profesor Luiten.

 

Zdaniem uczonego, podobna technika może zostać wykorzystana do opracowania metod bardzo precyzyjnego pomiaru ciśnienia czy wilgotności.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co pamiętam, to jeśli zmienia się prędkość podróżowania światła w krysztale to zmienia się też kąt załamania światła, więc może dałoby się to nawet łatwiej mierzyć choćby refraktometrem...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Urządzenie mierzy temperaturę trzykrotnie dokładniej jego najdoskonalszy poprzednik.

 

Chochlik zjadł słówko niż :) Smacznego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...