Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wadliwy gen naraża palaczy na nowotwory płuc

Rekomendowane odpowiedzi

Osoby palące tytoń, u których występuje wadliwa wersja genu BRCA2, narażają się aż na 25-procentowe ryzyko zapadnięcia na nowotwór płuc. Naukowcom udało się właśnie zidentyfikować nieznany dotychczas związek pomiędzy nowotworami płuc, a pewnym błędem w BRCA2, który występuje u około 2% populacji. Błąd w genie BRCA2, kojarzony dotychczas przede wszystkim z nowotworem piersi, zwiększa ryzyko zapadnięcia na nowotwór płuc o 1,8 raza.

Już samo palenie tytoniu związane jest z 13-procentowym ryzykiem rozwoju nowotworu płuc. U mężczyzn ryzyko to wynosi 16%, u kobiet – 9,5%. Defekt znany jako BRCA2 c.9976T znacznie zwiększa to ryzyko.

Naukowcy z The Institute of Cancer Research porównali DNA 11 348 osób z nowotworem płuc z DNA 15 861 osób, które na tę chorobę nie cierpiały. Okazało się, że związek pomiędzy wadliwym BRCA2 a nowotworem jest szczególnie silny u pacjentów z najbardziej rozpowszechnionym jednym z podtypów niedrobnokomórkowego nowotworu płuc. Co więcej, znaleziono też związek między tym podtypem, a wadą w genie CHEK2, który normalnie zapobiega dzieleniu się komórek z wadliwym DNA.

Odkrycie związku pomiędzy nowotworami płuc a wadą w BRCA2 daje nadzieję, że pacjenci cierpiący na tego typu choroby odniosą korzyści z już istniejących leków na nowotwory związane z wadliwym BRCA2. Leki z grupy inhibitorów PARP z powodzeniem przeszły testy kliniczne na chorych z mutacją BRCA cierpiących na nowotwory piersi i jajników. Niewykluczone, że leki te sprawdzą się też u chorych z nowotworami płuc.

Spowodowane paleniem nowotwory płuc zabijają roczni około miliona osób na całym świecie. Samo palenie tytoniu powoduje gwałtowny wzrost ryzyka zapadnięcia na nowotwór. Jeśli palaczem jest osoba z wadliwym BRCA2, ryzyko jest jeszcze większe. Odkrycie to pokazuje, że co czwarty palacz z wadliwym BRCA2 zachoruje na nowotwór płuc – chorobę, która niemal zawsze kończy się śmiercią - powiedział profesor Paul Workman z The Institute of Cancer Research.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...