Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

SpaceX prezentuje nową wersję Dragona

Recommended Posts

Firma SpaceX, partner NASA, zaprezentowała udoskonaloną wersję pojazdu Dragon, który ma wynieść ludzi w przestrzeń kosmiczną, a być może nawet zawieźć ich na Marsa.

Dragon V2 został nieco zmieniony w porównaniu z wersją wcześniejszą. Panele słoneczne umieszczono na kadłubie, rezygnując z rozkładanych paneli wystających poza obręb Dragona. Zastosowano też nowy system ratunkowy, który pozwoli załodze na awaryjne ewakuowanie się w dowolnym momencie lotu.

Dragon może zabrać 7 astronautów oraz najważniejszy ładunek i zasoby potrzebne do przeżycia. Dragon to pojazd wielokrotnego użycia. Wyposażono go w wysuwane nogi, silniki i spadochrony, dzięki czemu może łagodnie precyzyjnie lądować. Po lądowaniu i zatankowaniu Dragon będzie gotowy do kolejnej misji. Po 10 misjach będzie poddawany szczegółowemu przeglądowi technicznemu. Tak długo, jak będziemy wyrzucali rakiety i pojazdy, nigdy nie będziemy mieli dobrego dostępu do przestrzeni kosmicznej. Zawsze będzie to niezwykle kosztowne, powiedział prezes SpaceX, Elon Musk, nawiązując do obecnie stosowanych jednorazowych pojazdów załogowych.

Dotychczas SpaceX wykonała na zlecenie NASA 3 z 12 zamówionych misji. W ich ramach bezzałogowy pojazd dostarczał ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...