Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Najdalsze gwiazdy Drogi Mlecznej

Rekomendowane odpowiedzi

Astronomowie z RPA odkryli najdalsze znane gwiazdy znajdujące się po przeciwnej stronie zgrubienia centralnego Drogi Mlecznej. Znajdują się one na skraju naszej galaktyki, w odległości 80 000 lat świetlnych od Ziemi. Odkrycie takie pozwoli sprawdzić różne teorie dotyczące galaktyk spiralnych. Nowo znalezione gwiazdy, znajdujące się na krawędzi galaktyki, powinny pomóc np. w badaniu rozkładu ciemnej manterii.

 

Pięć nowo odkrytych gwiazd należy do klasy cefeid, pulsujących nadolbrzymów, regularnie zmieniających swoją jasność. Możliwe jest precyzyjne określenie odległości do takich gwiazd, a zatem wykorzystanie ich w roli świec standardowych.

 

Odkrycie zostąło dokonane przez zespół pracujący pod kierunkiem profesora Michaela Feasta, który wykorzystał Southern African Large Telescope i Infrared Survey Facility do określenie odległości do gwiazd i ich lokalizacji względem Drogi Mlecznej. Dotychczas nie znano gwiazd znajdujących się w naszej galaktyce a położonych tak daleko od jej centrum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą znaną gwiazdą Drogi Mlecznej było raczej Słońce...

 

Oryginał mówi o pierwszych gwiazdach w "flared disk" Drogi Mlecznej. Polskiej nazwy na to chyba nie ma, ale pominięcie tego terminu wypaczyło mocno sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Astronomowie z RPA odkryli pierwsze znane gwiazdy Drogi Mlecznej.

 

No w rzeczy samej, jest to trudne w tłumaczeniu. Pokusiłbym się może o coś takiego: "Astronomowie z RPA odkryli pierwsze, leżące po przeciwnej stronie zgrubienia centralnego, tak odległe gwiazdy Galaktyki". ;)

Ale z tym pierwszeństwem to nie jestem pewien. Znamy od dawna gromady kuliste po "przeciwnej" stronie (fakt, niekoniecznie w dysku...). O ile centrum Galaktyki jest całkowicie nieprzeniknione w świetle widzialnym, to już niekoniecznie w podczerwieni czy zakresie radiowym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...