Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zestresowani jeżdżą lepiej

Rekomendowane odpowiedzi

Najnowsze badania wykazały, że młodzi ludzie, którzy są bardziej wrażliwi na stres, powodują mniej wypadków na drogach. Ci, u których poziom hormonu stresu – kortyzolu – rośnie bardziej w sytuacjach stresowych, doświadczają mniejszej liczby wypadków lub sytuacji bliskich wypadkom w czasie pierwszych miesięcy posiadania prawa jazdy.

Wypadki drogowe to na całym świecie główna przyczyna śmierci osób w wieku 15-29 lat. Nic zatem dziwnego, że naukowcy szczególnie interesują się tą grupą użytkowników dróg.

Profesor Marie Claude Ouimet z University of Sherbrooke w kanadyjskim Quebec zaprosiła do badań 42 nastolatków z Virginii. Wszyscy niedawno uzyskali prawo jazdy. Najpierw badanych poddano serii testów matematycznych, a następnie pobrano próbki ich śliny, w których oznaczono poziom kortyzolu. W ten sposób określono, w jakim stopniu każdy z badanych stresował się w czasie rozwiązywania testu.

Samochody, którymi poruszali się badani zostały wyposażone w kamery, odbiorniki GPS i urządzenia mierzące odległości przebyte przez młodych ludzi. W ten sposób przez 18 miesięcy rejestrowano ich zachowanie na drodze.

Okazało się, że im wyższy poziom kortyzolu zmierzono u badanych, tym mniejszej liczby wypadków i niebezpiecznych sytuacji doświadczali. Co więcej u takich osób obserwowano też szybszy spadek w czasie liczby tego typu sytuacji.

Naukowcy przyznają, że ich badanie nie jest rozstrzygające, gdyż brali w nim udział nastolatkowie bogatsi i zdrowsi niż średnia dla ich wieku, zanotowano też niewielką liczbę mało groźnych wypadków z ich udziałem. Jednak wyniki eksperymentu dają solidną podstawę by wysunąć hipotezę o zależności pomiędzy reakcją na stres a bezpieczną jazdą. Doktor Dennis Durbin z Center for Injury Research and Prevention w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii, który nie był zaangażowany w badania, sugeruje, że nastolatkowie z bardziej wrażliwą osią podwzgórze-przysadka-nadnercza, która odpowiada za zarządzanie stresem i uwalnianie kortyzolu, mogą szybciej od swoich rówieśników nabywać odpowiednich umiejętności pozwalających na bezpieczne prowadzenie samochodu.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...