Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Telewizja źle wpływa na sen dzieci

Recommended Posts

Na podstawie badań 1800 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat naukowcy z Massachusetts General Hospidal for Children i Harvard School of Public Health stwierdzili, że oglądanie telewizji skraca długość snu badanych.

Dzieci i ich matki brały udział w długoterminowym Project Viva, którego celem było zbadania różnych czynników wpływających na zdrowie zarówno podczas ciąży, jak i po urodzeniu. Wśród badanych czynników był też wpływ telewizji.

Po raz pierwszy pytano matki o telewizję, gdy ich dzieci miały 6 miesięcy. Ankiety powtarzano później co roku przez siedem kolejnych lat. Matki odpowiadały m.in. na pytanie, jak długo niemowlęta przebywały w tym samym pokoju, w którym był telewizor, jak długo starsze dzieci oglądały telewizję, czy dzieci w wieku 4-7 lat spały w tym samym pokoju, w którym jest telewizor oraz jak długo dzieci spały w ogóle.

Badania wykazały, że każda dodatkowa godzina oglądania telewizji jest powiązana ze skróceniem snu dziecka o 7 minut. Efekt ten silniej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Dzieci innych ras niż biała z większym prawdopodobieństwem spały w pokoju z telewizorem i u nich obecność odbiornika w sypialni skracała sen średnio o 30 minut w ciągu nocy.

Badania te potwierdzają wnioski z wcześniejszych krótkoterminowych studiów, z których wynika, że zarówno oglądanie telewizji jak i spanie w pokoju z telewizorem skraca czas snu, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zależy jaka telewizja moim zdaniem jest coś prawdy z tym.

Edited by wilk
usunięto link

Share this post


Link to post
Share on other sites

A może podczas oglądania telewizji umysł przechodzi w stan pół-snu? Wtedy wszystko się zgadza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy to jakikolwiek argument w tej dyskusji (wszak statystyka tylko jednoosobowa ;) ), ale od czasu (trochę już lat temu), gdy mój telewizor jak fortepian Chopina (aczkolwiek całkiem namacalnie i bez przenośni) sięgnął bruku, śpię znacznie lepiej, choć może nie aż tak dłużej. ;)

P.S. Duże było bydlę, wyzwolona energia to raptem jakieś 6000J, ale w moim umyśle wyzwoliło się więcej. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...