Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nietypowa reakcja na ukąszenie pająka

Recommended Posts

U 66-latka z południa Francji po ugryzieniu pająka rozwinęła się rzadka reakcja, która przyjęła m.in. postać ostrej uogólnionej osutki krostkowej (ang. acute generalized exanthematous pustulosis, AGEP). Jest to o tyle nietypowe, że w 90% przypadków AGEP stwierdza się etiologię polekową. Schorzenie przejawia się nagłym rozsiewem zmian krostkowych na rumieniowo-obrzękowym podłożu. Mogą im towarzyszyć objawy ogólne.

Mężczyzna trafił po raz pierwszy do szpitala w Nicei 2 dni po ugryzieniu pająka, bo doskwierały mu gorączka, zmęczenie i utrata apetytu. Podczas badania lekarze nie dopatrzyli się jednak niczego niezwykłego, nie znaleźli także typowych dla ukąszeń pająków ubytków martwiczych.

Choremu się niestety nie poprawiło. Na jego przedramionach pojawiły się drobne krostki, które szybko pokryły większość ciała. Wtedy zdiagnozowano AGEP.

AGEP jest zazwyczaj wywoływana zażywaniem antybiotyków. To jednak nie dotyczyło naszego pacjenta, który dostał jedynie paracetamol, a wcześniej nie reagował [negatywnie] na ten lek.

Co istotne, wyniki testów laboratoryjnych wskazywały na upośledzenie funkcji nerek. Dalsze badania zademonstrowały, że u pacjenta rozwinęło się guzkowe zapalenie tętnic (martwicze zapalenie tętnic o średnim i małym kalibrze, PAN). Lekarze zorientowali się, że objawy podobne do PAN występowały u zwierząt po iniekcji jadu pustelnika brunatnego (Loxosceles reclusa). W innych raportach wspominano z kolei o ludziach, u których po ukąszeniu tego samego pająka występowała ostra uogólniona osutka krostkowa. Dotąd nikt jednak nie opisał przypadku, gdzie po ugryzieniu pojawiłyby się i AGEP, i PAN.

Lekarze podali 66-latkowi kortykosteroidy. Jego stan szybko się poprawił.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...