Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Spacer leukocytu

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego odkrył, że leukocyty, które w ramach odpowiedzi immunologicznej naprawiają uszkodzenia tkanki, przemieszczają się do miejsc objętych stanem zapalnym krok po kroczku. Komórki okresowo tworzą i eliminują przywieranie, głównie pod dwiema "stopami". Poza tym generują siłę uciągu, która przesuwa je do przodu dzięki skoordynowanej aktywności kurczliwych białek.

Amerykanie uważają, że ich odkrycia będzie można wykorzystać podczas projektowania nowych strategii leczenia przewlekłych chorób zapalnych, np. zespołu jelita drażliwego, stwardnienia rozsianego czy cukrzycy typu 1.

Układ odpornościowy bazuje na migracji białych krwinek do miejsca zakażenia i zapalenia, by usunąć najeźdźców i rozpocząć proces trawienia oraz naprawy tkanki. Gdy organizm nie reguluje prawidłowo rekrutacji, zapalenie może stać się chroniczne, co skutkuje nieodwracalnym uszkodzeniem tkanki i utratą funkcjonalności. Zrozumienie sposobu, za pośrednictwem którego te komórki generują siły potrzebne do przemieszczenia się z krwiobiegu do miejsca objętego stanem zapalnym, pozwoli zaprojektować strategie wycelowane w specyficzne procesy mechaniczne [...] - tłumaczy prof. Juan C. Lasheras.

Multidyscyplinarny zespół najpierw odniósł nową metodologię do Dictyostelium discoideum, organizmu modelowego wykorzystywanego w badaniach biologii komórek (istotne jest to, że formę wegetatywną śluzowców stanowi jednokomórkowy pełzak), a następnie - po odkryciu podstawowych mechanizmów kontroli ameboidalnego ruchu - do leukocytów.

Doskonalona latami metoda to fourierowska mikroskopia siły uciągu (ang. Fourier Traction Force Microscopy). Przed studium akademicy sądzili, że białe krwinki nie przemieszczają się w wysoce skoordynowany sposób. Dzięki ich pracom wiadomo, że komórki poruszają się, nie tylko wyciągając przód i kurcząc tył, ale także wciskając boki do środka.

Obecnie Amerykanie próbują odnieść technikę do opisu mechaniki migracji komórek nowotworowych i metastazji.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...