Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Spacer leukocytu

Recommended Posts

Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego odkrył, że leukocyty, które w ramach odpowiedzi immunologicznej naprawiają uszkodzenia tkanki, przemieszczają się do miejsc objętych stanem zapalnym krok po kroczku. Komórki okresowo tworzą i eliminują przywieranie, głównie pod dwiema "stopami". Poza tym generują siłę uciągu, która przesuwa je do przodu dzięki skoordynowanej aktywności kurczliwych białek.

Amerykanie uważają, że ich odkrycia będzie można wykorzystać podczas projektowania nowych strategii leczenia przewlekłych chorób zapalnych, np. zespołu jelita drażliwego, stwardnienia rozsianego czy cukrzycy typu 1.

Układ odpornościowy bazuje na migracji białych krwinek do miejsca zakażenia i zapalenia, by usunąć najeźdźców i rozpocząć proces trawienia oraz naprawy tkanki. Gdy organizm nie reguluje prawidłowo rekrutacji, zapalenie może stać się chroniczne, co skutkuje nieodwracalnym uszkodzeniem tkanki i utratą funkcjonalności. Zrozumienie sposobu, za pośrednictwem którego te komórki generują siły potrzebne do przemieszczenia się z krwiobiegu do miejsca objętego stanem zapalnym, pozwoli zaprojektować strategie wycelowane w specyficzne procesy mechaniczne [...] - tłumaczy prof. Juan C. Lasheras.

Multidyscyplinarny zespół najpierw odniósł nową metodologię do Dictyostelium discoideum, organizmu modelowego wykorzystywanego w badaniach biologii komórek (istotne jest to, że formę wegetatywną śluzowców stanowi jednokomórkowy pełzak), a następnie - po odkryciu podstawowych mechanizmów kontroli ameboidalnego ruchu - do leukocytów.

Doskonalona latami metoda to fourierowska mikroskopia siły uciągu (ang. Fourier Traction Force Microscopy). Przed studium akademicy sądzili, że białe krwinki nie przemieszczają się w wysoce skoordynowany sposób. Dzięki ich pracom wiadomo, że komórki poruszają się, nie tylko wyciągając przód i kurcząc tył, ale także wciskając boki do środka.

Obecnie Amerykanie próbują odnieść technikę do opisu mechaniki migracji komórek nowotworowych i metastazji.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...