Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Odkryto pierwszą iracką rafę koralową

Recommended Posts

U wybrzeży Iraku znaleziono pierwszą rafę koralową. Dotychczas znane były rafy występujące u wybrzeży Bahrajnu, Iranu, Kuwejtu, Omanu, Kataru, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Specjaliści sądzili, że w irackich wodach rafy koralowe nie występują.

Znaleziona w ubiegłym roku rafa ma powierzchnię 28 kilometrów kwadratowych. Koralowce przystosowały się do jednego z najtrudniejszych środowisk, w jakich występują te organizmy. Temperatura wody waha się tutaj od 14 do 34 stopni Celsjusza, wystepują tam silne prądy, a sama woda jest zanieczyszczona. Odkrycie rafy w takim miejscu zainteresowało nie tylko organizacje ekologiczne czy agendy rządowe, ale także naukowców specjalizujących się w badaniu systemów morskich.

Do Iraku należy wąski pas Zatoki Perskiej, zdominowany przez deltę Szatt al-Arab utworzoną z połączenia Tygrysu i Eufratu oraz ujściem rzeki Karun. Wody rzek niosą osady. Często są też zanieczyszczone ropą naftową. Widoczność w wodzie sięga zaledwie 1 metra, wody bardzo gwałtownie mieszają się ze sobą. To właśnie z powodu tak niekorzystnych warunków przypuszczano, że u wybrzeży Iraku nie występują rafy koralowe.

Wyprawy badawcze podjęte przez Irakijczyków i Niemców w latach 2012-2013 ujawniły, że na większych głębokościach, w tych bardzo niekorzystnych warunkach, istnieje żywa rafa koralowa.

Jej koordynaty to 29°37′00 N i 048°48′00 E. Rafa występuje na głębokości od 7 do 20 metrów, w miejscu, w którym pływy zmieniają poziom morza o 3 metry, prędkość prądu wynosi 3-4,5 metra na sekundę. Rafę zamieszkują koralowce Platygyra pini, Turbinaria stellata, Tubastrea sp.,Porites lobata, Porites sp., Astroides calycularis, Goniastrea edwardsi, koralowiec ośmiopromienny Junceella juncea, liczne gatunki wężowideł, gąbki i małże.

Uczeni nie wykluczają, że rafa, ze względu na trudne warunki naturalne, charakteryzuje się specyficznym metabolizmem.

Badanie raf koralowych występujących w nietypowym, nieprzyjaznym otoczeniu ma duże znaczenie w obliczu zachodzących zmian klimatycznych. Dzięki nim naukowcy mają szansę dowiedzieć się, jak mogą zachowywać się tak delikatne ekosystemy jak rafy koralowe wobec niekorzystnych zmian. Badania irackiej rafy mogą być o tyle istotne, że skądinąd wiadomo, iż historycznie teren Iraku był niejednokrotnie świadkiem poważnych zmian powodowanych zarówno przez czynniki naturalne jak i przez działalność człowieka.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...