Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Tizen konkurencją dla Androida?

Rekomendowane odpowiedzi

Analitycy uważają, że decyzja Samsunga o rezygnacji z Androida w najnowszych gadżetach elektronicznych może mieć olbrzymie znaczenie dla przyszłości rynku. Podczas Mobile World Conference Samsung zaprezentował „inteligentne zegarki” Gear i Gear Neo oraz opaskę Gear Fit. W przeciwieństwie do wcześniejszych tego typu gadżetów, które korzystały z Androida, najnowsze produkty wyposażono w inne systemy. Gear Fit korzysta z systemu czasu rzeczywistego, a Gear i Gear Neo używają Tizena.

Początkowo Samsung mówił o wykorzystywaniu Tizena w smartfonach. Jednak rynek telefonów ma dla koreańskiej firmy tak olbrzymie znaczenie, że zdecydowano, by na nim nie ryzykować. Tizen trafił zatem na rozwijający się dopiero rynek elektroniki, którą użytkownik nosi na sobie.

Tizen to bazujący na Linuksie system rozwijany głównie przez Samsunga i Intela. Jest mniej złożony od Androida, dzięki czemu zużywa mniej energii. Dobrze nadaje się do sterowania prostymi gadżetami elektronicznymi, gdyż mają one zwykle pewien ograniczony zestaw funkcji, zatem system operacyjny nie musi zarządzać złożonymi aplikacjami.

Samsung już ogłosił, że udostępni developerom Gear SDK. Koncern zapewnia, że tworzenie aplikacji dla Tizena jest łatwe.

Firma nie ma natomiast zamiaru udostępniać swojego systemu czasu rzeczywistego. Jest on tak prosty, że nie będzie można tworzyć dla niego dowolnych aplikacji. Programy takie będzie tworzył Samsung i współpracujący z nim developerzy.

Zdaniem analityka Richarda Doherty'ego w najbliższym czasie będą powstawały emulatory umożliwiające wymianę kodu pomiędzy platformami Android, Tizen oraz samsungowskim systemem czasu rzeczywistego. Sukces strategii Samsunga będzie zależał od liczby aplikacji na Tizena. W ciągu najbliższych miesięcy może dojść do znaczącego przemieszczenia zasobów. Developerzy, chcąc zarobić więcej pieniędzy niż zarabiają obecnie na Androidzie mogą porzucać ten system na rzecz Tizena. Z drugiej jednak strony koszt wejścia w nową platformę może okazać się tak wysoki, że tylko Samsung będzie tworzył dla niej aplikacje - mówi Doherty.

Rynek gadżetów, które nosimy na sobie dopiero raczkuje, trudno więc wyrokować, w jakim kierunku się rozwinie.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W przeciwieństwie do wcześniejszych tego typu gadżetów, które korzystały z Androida, najnowsze produkty wyposażono w inne systemy. Gear Fit korzysta z systemu czasu rzeczywistego, a Gear i Gear Neo używają Tizena.

 

Ale czy może to kogokolwiek martwić? Przecież:

Tizen to bazujący na Linuksie system rozwijany głównie przez Samsunga i Intela

(wytłuszczenie moje)

Generalnie powiedziałbym, że wciąż mówimy o tym samym systemie. :)

 

Edit: a kiedyś ktoś podobno (z komercyjnej firmy) powiedział coś o "skalowalności". ;) Oby zabawie nie było końca (ja przynajmniej mam niezmienną zabawę patrząc na ten "komercyjny" rynek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma lekko linux linuxowi nie równy.

Androida programuje sie głownie w ichniejszej javie w oparciu o maszynke wirtualną Dalvik, oczywiście można natywnie.Tak tak czy siak to porblem bo jak sie developerzy zmyja będzie buba.

Inne linuxopodobne (i nie tylko) systemy mobilne to albo html5 (wieloplatformowy framework phonegap,firefox os ), QT5 (ubuntu touch) i tak dalej to wcale nie musi byc przenośne. Żeby gdzieś uruchmić apkę z androida trzeba na pokładznie miec jego maszynkę wirtualną. To coś jak wsteczna komaptybilność w MS osiągana przez maszyne wirtualną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...