Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Interaktywna mapa genetycznej historii ludzkości

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego (UCL) i Uniwersytetu Oksfordzkiego stworzyli interaktywną mapę ludzkiej historii genetycznej. Obejmuje ona 95 populacji z całego świata i demonstruje prawdopodobny genetyczny wpływ europejskiego kolonializmu, arabskiego handlu niewolnikami, Imperium Mongolskiego i podróży europejskich handlarzy wzdłuż Szlaku Jedwabnego.

Mapa przedstawia wydarzenia z ostatnich 4 tys. lat. Artykuł nt. jej opracowywania i możliwości ukazał się w piśmie Science.
Autorzy studium jednocześnie identyfikowali, datowali i charakteryzowali genetyczne mieszanie populacji. By analizować DNA 1490 osób z 95 populacji, stworzyli złożone narzędzie statystyczne Globetrotter. Ponieważ nasze podejście wykorzystuje tylko dane genetyczne, zapewnia informacje niezależne od innych źródeł. Wiele z naszych genetycznych obserwacji pasuje do wydarzeń historycznych. Dostrzegamy dowody na wcześniej nieudokumentowane mieszanie genetyczne. DNA osób z chińskiej mniejszości narodowej Tu sugeruje np., że ok. 1200 r. n.e. Europejczycy podobni do współczesnych Greków krzyżowali się z chińską populacją. Prawdopodobnie źródłem europejskiego DNA byli kupcy podróżujący pobliskim Szlakiem Jedwabnym - wyjaśnia dr Simon Myers z Wydziału Statystyki Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Zapisy historyczne sugerują, że Hazarowie ze środkowego Afganistanu są częściowo pochodzenia mongolskiego. Studium potwierdziło, że w okresie Imperium Mongolskiego mongolskie DNA rzeczywiście dostało się do tej populacji. Dowody genetycznego mieszania w analogicznym przedziale czasowym znaleziono także w odniesieniu do 6 innych populacji; niektóre znajdowały się bardzo daleko na zachód, bo aż w Turcji.

Najbardziej zadziwia mnie [...], jak dobrze nasza technika działa. Choć indywidualne mutacje przesyłają słaby sygnał na temat pochodzenia, dodając informacje z całego genomu, jesteśmy w stanie odtworzyć wydarzenia dot. krzyżowania. Niekiedy próbkowane osoby z pobliskich regionów mogą mieć zaskakujące różne źródła mieszania. Dla przykładu, w badanych grupach z Pakistanu możemy zidentyfikować różne zdarzenia zachodzące w różnym czasie i [na tej zasadzie] jedni ludzie dziedziczą DNA z subsaharyjskiej Afryki, zapewne związane z arabskim handlem niewolnikami, drudzy z Azji Wschodniej, a jeszcze inni z historycznej Europy - podkreśla dr Garrett Hellenthal z Instytutu Genetyki UCL.

Naukowcy analizowali dane genetyczne 1490 osób, próbując zidentyfikować fragmenty DNA dzielone przez jednostki z różnych populacji. Dzięki temu okazało się, że odmalowując genom współczesnych Majów, należy uwzględnić "odcienie" hiszpańskiego, zachodnioafrykańskiego i miejscowego DNA. Jak wyjaśnia dr Daniel Falush z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka, krzyżowanie datuje się na ok. 1670 r., a to pozostaje w zgodzie z zapisami, że Hiszpanie i ludzie z Afryki Zachodniej przybyli do Ameryk w mniej więcej tym czasie.

Podsumowując pracę zespołu, dr Simon Myers wyjaśnia, że dobre zrozumienie genetycznych podobieństw i różnic między populacjami ma kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako osoba, ktora byla kiedys zwiazana z Zydówką i spierajac niejako jej pragnienia poznawcze postulowalbym o badania genetyczne, które ustaliłyby jaki % dzisiejszych Żydów to są autentyczni Żydzi palestyńscy :P

 

jako Słowiano/Germano/Tataro/Żyd chciałbym dowiedzieć sięwielu rzeczy na temat swojego genotypu i genotypu mojej rodziny i moich przodków i mam nadzieje, ze kiedys te badania beda na tyle tanie, ze kazdy bedzie mogl poznac historie genetyczna wlasna :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głęboko szanuję wiarę w genotyp "Słowiano/Germano/Tataro/Żyd". Czy problem leży w obrzezaniu kilku nukleotydów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...