Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kości z grobu Karola I Wielkiego należą do Karola I Wielkiego

Rekomendowane odpowiedzi

Kości ze złotej trumny z katedry w Akwizgranie rzeczywiście prawdopodobnie należą do Karola I Wielkiego.

Może się to wydawać oczywistym wnioskiem, ale to nieprawda. Karol I Wielki był wielokrotnie ekshumowany i chowany. Fragmenty jego ciała oddzielano jako relikwie, dlatego identyfikacja jego szkieletu wcale nie jest prostym zadaniem - podkreśla Frank Rühli z Uniwersytetu w Zurychu.

Kości wydają się należeć do jednej osoby, starego i raczej wysokiego mężczyzny. To pasuje do opisów Karola z epoki.

Grobowiec zmarłego w 814 r. władcy został po raz pierwszy otworzony w roku 1000 przez Ottona III. Zgodnie z zapisami z kroniki, zmarłemu nie brakowało żadnych członków poza czubkiem nosa. Cesarz uzupełnił ubytek złotem, zabrał ząb Karola, po czym wejście do komory zamurowano.

W 1165 r. Fryderyk I Barbarossa za aprobatą antypapieża Paschalisa III dokonał uroczystej ekshumacji Karola I Wielkiego. Później szczątki złożono pod podłogą katedry w marmurowym sarkofagu. Po 50 latach Fryderyk II znów zakłócił spokój zmarłego, przenosząc jego kości do złoto-srebrnej trumny. W 1349 r. Karol IV Luksemburski polecił wyjąć niektóre kości jako relikwie. Ostatni raz Karola ekshumowano w 1861 r. Tym razem do celów badawczych.

Gdy szkielet zrekonstruowano, okazało się, że Karol I Wielki był rzeczywiście wielki (czytaj: wysoki) jak na swoje czasy.

W 2010 r. władze kościelne udostępniły zespołowi Rühliego lewą kość piszczelową. Zdjęcia rentgenowskie i skany z tomografii komputerowej wykazały, że Karol I Wielki miał ok. 184 cm wzrostu. Co ciekawe, ojciec Karola Pepin mierzył ok. 152 cm.

Analiza kości pokazała, że Karol I Wielki mógł być szczupły. Nie natrafiono jednak na wskazówki świadczące o jakiejś poważnej chorobie.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...