Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Odkryto sposób na zapobieganie uszkodzeniu wątroby po przedawkowaniu paracetamolu

Recommended Posts

Zespół z Uniwersytetu w Adelajdzie odkrył kluczowy krok, który w przyszłości powinien pomóc w zapobieganiu niewydolności wątroby po przedawkowaniu paracetamolu.

Przedawkowanie paracetamolu to najczęstsza przyczyna ostrej niewydolności wątroby i wiodąca przyczyna uszkodzenia wątroby wymagającego przeszczepu w krajach rozwiniętych - wyjaśnia dr Grigori Rychkov.

Od dawna wiadomo, że przedawkowanie paracetamolu wiąże się z toksycznym poziomem wapnia w komórkach wątroby, jednak dotąd nikt nie miał pojęcia, jak Ca się tam dostaje.

Australijczycy stwierdzili, że przedawkowanie paracetamolu aktywuje kanał TRPM2 i to on transportuje wapń przez błonę. Hepatocyt zostaje przeładowany wapniem, co prowadzi do jego obumarcia. Jeśli proces przebiega wystarczająco długo i umrze wystarczająco dużo komórek, może dojść do niewydolności wątroby.

Zespół doktoranta Ehsana Kheradpezhouha wykazał podczas eksperymentów laboratoryjnych, że kiedy TRPM2 nie ma lub jest zablokowany, hepatocyty są chronione przed uszkodzeniem przez paracetamol.

Teraz dysponujemy potencjalnym celem dla farmaceutyków w ramach terapii przedawkowania paracetamolu i być może innych uszkadzających wątrobę zatruć - cieszy się Rychkov. Obecnie leczenie także jest możliwe, ale trzeba się zmieścić w oknie czasowym 18 godzin.



« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przedawkowanie paracetamolu to najczęstsza przyczyna ostrej niewydolności wątroby
Nic dziwnego, jak 2/3 wszystkich preparatów na przeziębienie i grypę zawiera ten lek w ilości nie mniejszej niż 500mg. Maksymalna dobowa dawka to 4000mg. Gdy mnoży się leki bez patrzenia na skład, żeby tylko "postawić się na nogi, bo robota czeka", szybko można osiągnąć pułap maksymalny. Kto patrzy na zalecenia, żeby brać co 4-6h? Jak nie pomogło, to dowalmy kolejna saszetkę/tabletkę, do skutku. Warto zaznaczyć, że paracetamol rzadko jest jedynym składnikiem tych preparatów.

 

Odtrutką na paracetamol (a właściwie toksyczny metabolit NAPQI) jest acetylocysteina. Co ciekawe, dzieci nie metabolizują paracetamolu, więc są niejako odporne na zatrucie, tyle, że nadmierna podaż może z kolei obciążyć nerki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu chodzi chyba o to jak NAPQI się już wytworzy. Acetylocysteina, z tego co pamiętam, blokuje metabolizm paracetamolu do NAPQI /czyli nie jest na niego odtrutką, bo właśnie powoduje, żeby go nie było/, więc po tych 18-24h od wzięcia paracetamolu jest za późno, a skutki będą odczuwalne już po tym czasie. Jest też metionina, która przyjęta razem z paracetamolem, prawdopodobnie go unieszkodliwia. Trochęjest tekstów na necie czemu te leki nie są obowiązkowo łączone - trochę finansów, trochę moralnych problemów. Co do dawki 4 g /przy jednorazowym użyciu/, to jest to zalecana maksymalna dawka, ale toksyczność pojawia się później. Gorzej jest, że ludzie nie mają pojęcia, że największa toksyczność jest od 6-24h, więc wzięcie paracetamolu i po odczekaniu kilku godzin iść pić na imprezę, to bardzo zły pomysł. W sklepach widziałem doradzanie paracetamolu na kaca... Dlatego moim zdaniem leki powinny być jednak w aptekach, nie w sklepach. Ibuprom zwiększa szanse na poronienie i jest niebezpieczny dla osób, które mają problemy z sercem - kto to w sklepie powie?

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co do dawki 4 g /przy jednorazowym użyciu/, to jest to zalecana maksymalna dawka, ale toksyczność pojawia się później.
Tutaj nie mogę się zgodzić. 4g przy jednorazowym uzyciu to zbyt dużo, jest to dawka dobowa. Jednorazowo dorosły człowiek może łyknąć do 1g paracetamolu. Powyżej tego, zgoda, nie zaczyna się toksyczność, ale już nie wzrasta działanie przeciwbólowe. Jest to tzw. działanie pułapowe i dotyczy również NLPZ - powyżej pewnej dawki kończy się działanie terapeutyczne, a nasilają się działania niepożądane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Krzysiu, to czego wolno używać na kaca?

Może jednak ibuprom (o ile nie jest się w ciąży i nie ma się problemów z sercem)?

 

Ja osobiście używam czasu i narzekania, że głowa boli... a jak już przejdzie to sobie przypominam, że w szafce mam ibuprom :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...