Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Szpiedzy korzystają też z "Angry Birds"

Rekomendowane odpowiedzi

Media ujawniły, że NSA wykorzystuje do szpiegowania nawet takie narzędzia jak popularna gra „Angry Birds”. Twórcy gier od dawna przyznają, że zbierają dane na temat użytkowników, dzięki czemu mogą zarobić na swoich produktach, prezentując mu odpowiednio dobrane reklamy. Nie wiadomo, jak dane z aplikacji na telefony komórkowe mogły trafić do NSA.

 

Zwykle dyskusja o bezpieczeństwie tych informacji skupia się na pytaniach o zabezpieczenia miejsc, w których są przechowywane. Nikt bowiem nie spodziewał się, że ktoś może podsłuchiwać sieci szkieletowe – to proces bardzo czasochłonny i kosztowny. Jednak, jak wiemy dzięki rewelacjom Snowdena, właśnie tym zajmują się NSA i współpracująca z nią brytyjska GCHQ. Z dotychczas ujawnionych danych wiemy, że dzięki aplikacjom takim jak Angry Birds agencje wywiadowcze zdobywają informacje o modelu telefonu komórkowego, jego unikatowym numerze, zainstalowanym oprogramowaniu, zainstalowanym systemie operacyjnym oraz szczegóły na temat jego użytkownika.

 

Szczegółowa analiza tych danych oraz połączenie ich z informacjami z innych źródeł pozwala określić nasz wiek, płeć, rasę, lokalizację, krąg znajomych, poglądy polityczne, dane dotyczące zatrudnienia, stanu cywilnego, zachowań seksualnych czy naszego zdrowia.

 

Podobnych narzędzi, które starają się zdobyć o nas jak najwięcej informacji, używają producenci aplikacji zainstalowanych na smartfonach. Oni jednak zbierają te dane za naszą zgodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo, jak dane z aplikacji na telefony komórkowe mogły trafić do NSA.

 

Niekoniecznie:

 

Jako przykład inwigilacji The Guardian podaje popularne Angry Birds. Celem ataku jest w tym przypadku platforma reklam mobilnych Millennial Media, z której korzysta właśnie produkcja Rovio, ale także Zynga czy Activision.

Aplikacje wysyłają do Millennial sprofilowane charakterystyki użytkowników, co pozwala na wyświetlenie odpowiednio dostosowanych reklam. Właśnie te dane na temat graczy przechwytują agencje wywiadowcze, pozyskując informacje na temat wieku, płci, narodowości, a czasami nawet lokalizacji GPS.

 

http://www.eurogamer.pl/articles/2014-01-28-angry-birds-i-inne-aplikacje-na-celowniku-agencji-wywiadowczych-z-usa-i-uk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Era smartfonów to czysta parodia. Elektronika i jej postęp jest fajny, ale o ile dotychczas szpiegował jedynie operator, to teraz pierwsza lepsza gierka ma dostęp do wszystkich danych w telefonie. Żeby było gorzej, to zrootowanie telefonu poza możliwą instalacją backdoora (vide ostatnie rewelacje) robi gigantyczną dziurę w zabezpieczeniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...