Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ćwiczące mięśnie uwalniają zbawienną molekułę

Rekomendowane odpowiedzi

Nie od dzisiaj wiadomo, że ćwiczenia fizyczne pozwalają zachować zdrowie i żyć dłużej. Dotychczas jednak mechanizm stojący za pozytwnymi zmianami nie był dobrze poznany. Teraz z najnowszego numeru Cell Metabolism dowiadujemy się o zidentyfikowaniu molekuły, która powstaje podczas ćwiczeń fizycznych i ma pozytywny wpłw na metabolizm.

Nasze odkrycie potwierdza przypuszczenia, że sygnał generowany w jednym organie, jak np. w ćwiczącym mięśniu, krąży po organizmie i wpływa na inne tkanki, jak tkanka tłuszczowa czy wątroba - mówi doktor Robert Gerszten z Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School.

Przeprowadzone w laboratorium badania wykazały, że proteina PGC-1∝ reguluje ekspresję genów odpowiedzialnych za metabolizm w mięśniach i bierze udział w odpowiedzi mięśni na ćwiczenia. Nie było jednak jasne, jak działa cały mechanizm. Gerszten i jego zespół przeprowadzili badania na myszach. W ich ramach wymusili ekspresję PGC-1∝ w komórkach mięśniowych, a następnie przyglądali się metabolitom uwalnionym z komórek. Jednym z nich okazał się kwas β-aminoizomasłowy (BAIBA).

Naukowcy odkryli, że kwas ten zwiększa w komórkach tłuszczowych ekspresję genów odpowiedzialnych za spalanie kalorii, prowadzi do zmniejszenia wagi i stabilizuje poziom cukru we krwi. Z badań prowadzonych na ludziach wiemy, że podczas ćwiczeń rośnie poziom BAIBA i jest on odwrotnie proporcjonalny do ryzyka zachorowania z powodu zaburzeń metabolizmu. Zauważono ujemną korelację poziomu BAIBA z poziomem cukru, insuliny, trójglicerydów i cholesterolu. Prawdopodobnie istnieje też ujemna korelacja pomiędzy BAIBA a wskaźnikiem masy ciała.

Wszystkie te dane sugerują, że BAIBA może być tym czynnikiem, który dzięki ćwiczeniom fizycznym chroni organizm przed chorobami związanymi z zaburzeniem metabolizmu. Manipulowanie BAIBA lub enzymami generującymi BAIBA może być przydatne podczas terapii. Spalanie tłuszczu ma prawdopodobnie wpływ na wiele aspektów metabolizmu, w tym na cukrzycę, choroby serca i inne schorzenia - mówi Gerszten.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...