Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Japończycy zwyciężyli

Rekomendowane odpowiedzi

Gill Pratt, który z ramienia DARPA nadzoruje coroczne zawody Robotic Challenge przyznał, że jest mile zaskoczony świetnym wynikiem uzyskanym w bieżącym roku przez japoński Team Schaft. Android zbudowany w Kraju Kwitnącej Wiśni pozostawił konkurencję daleko w tyle zdobywając 27 z 32 punktów. A nie była to byle jaka konkurencja. W zawodach startowały m.in. zespoły z NASA, MIT-u czy Carnegie Mellon University. O poziomie trudności zawodów, w których obowiązują wstępne kwalifikacje, zatem biorą w nich udział już wybrane zespoły, niech świadczy fakt, że aż trzy drużyny nie zdobyły ani jednego punktu. Znajdował się wśród nich jeden z dwóch zespołów reprezentujących NASA.

 

Na drugim miejscu uplasował się IHMC Robotics z Florida Institute for Human and Machine Cognition, który zdobył 20 punktów. Miejsce trzecie przypadło specjalistom z Carnegie Mellon i National Robotics Engineering Centre, których urządzenia zdobyły po 18 punktów, zespół z MIT-u zdobył ich 16, a eksperci z należącego do NASA Jet Propulsion Laboratory zabrali do domu 14 punktów.

 

W zawodach brało udział 16 drużyn, a ich urządzenia miały do wykonania 8 zadań sprawdzających możliwości ruchowe, zręczność, percepcję otoczenia oraz mechanizmy za pomocą których człowiek może przejąć kontrolę nad maszyną. Zadaniem robotów było wykonanie zadań w jak najkrótszym czasie przy jak najmniejszej pomocy ze strony człowieka. Na każde z zadań przeznaczono 30 minut.

 

Pratt mówi, że w przyszłym roku formuła zawodów będzie wyglądała inaczej. Urządzenia zostaną postawione w obliczu katastrofy, takiej jak pożar czy wyciek gazu. Otrzymają narzędzia oraz drabiny, drzwi, samochody czy zawory i będą musiały poradzić sobie z zagrożeniem. Roboty będą musiały działać bardziej niezależnie. Chcę ograniczyć komunikację między nimi a operatorami, chcę zmusić zespoły, by wyposażyły roboty w lepsze mechanizmy adaptowania się do sytuacji w czasie rzeczywistym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic dziwnego. Japończycy są w czołówce światowej jeśli chodzi o robotykę. W ciągu najbliższych 15-20 lat planowane jest, że "zrobotyzowani" sanitariusze/pielęgniarze przejmą opiekę nad ludźmi w podeszłym wieku - i jest to jeden z pomysłów wykorzystania technologii w celu zaradzenia problemom wynikającym z szybkiego starzenia się społeczeństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...