Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Muzeum szuka sponsorów czaszek

Recommended Posts

Uiszczając do 31 grudnia roczną opłatę subskrypcyjną w wysokości 200 dolarów, można zostać sponsorem jednej ze 139 czaszek z Kolekcji Hyrtla w Muzeum Müttera w Filadelfii.

Od ponad 100 lat czaszki są stale wystawiane i przez wibracje wywołane ruchami tysięcy zwiedzających uległy uszkodzeniom. Kuratorka Anna Dhody podkreśla, że naprawdę potrzebują pomocy. Stąd pomysł na akcję "Save Our Skulls" (Ocal nasze czaszki).

Składka zostanie przeznaczona na czyszczenie, naprawę i ponowne osadzenie czaszki. Tabliczka z imieniem i nazwiskiem sponsora trafi na 12 miesięcy w okolice żuchwy, a darczyńca otrzyma zdjęcie eksponatu.

Zbiór czaszek to odpowiedź wiedeńskiego anatoma Josefa Hyrtla na twierdzenia frenologów, którzy utrzymywali, że istnieje związek między kształtem czaszki a zdolnościami umysłowymi/właściwościami psychicznymi i że różne ludzkie rasy są de facto innymi gatunkami. Kolekcjonując głównie czaszki osób białych, Hyrtl zademonstrował stopień ich zróżnicowania - opowiada Dhody. Gdy wskazał na niedokładność wyroków ferowanych przez frenologów, zmuszono go do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Hyrtl włączał do swojej kolekcji także czaszki ukradzione z grobów. Pochodziły one z obszarów rozsianych po dużym obszarze świata, w tym z Egiptu, Bałkanów, Niemiec i dzisiejszych Włoch. Austriak sprzedał zbiór muzeum w 1874 r.

Kolekcja ma dużą wartość historyczną, ale przydaje się także współczesnym naukowcom. Skany czaszek są przechowywane w bazach danych wykorzystywanych do celów medycznych czy podczas projektowania kasków rowerowych.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...