Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Co ma minóg do regeneracji ludzkiego rdzenia?

Recommended Posts

By sprawdzić, czemu u niższych kręgowców po uszkodzeniu rdzenia neurony się regenerują, a u wyższych, np. ludzi, nie, naukowcy z Uniwersytetu Missouri wyizolowali od minoga morskiego zniszczone neurony połączeń siatkowo-rdzeniowych. W dalszej kolejności zajęli się hodowlą i oceną wpływu podania aktywatorów różnych grup przekaźników wtórnych (ang. second messengers) na wzrost komórek.

Zauważyli, że aktywacja cyklicznego AMP (cAMP) działała jak włącznik - przestawiając neurony z nierośnięcia w stan wzrostowy. Zabieg ten nie miał jednak wpływu na komórki, które zaczęły już rosnąć.

U ssaków cAMP wydaje się nasilać regenerację neuronalną w obrębie ośrodkowego układu nerwowego w środowisku, które normalnie ją hamuje. Cykliczny AMP wydaje się znosić niektóre z inhibitorów i sprzyjać przynajmniej częściowej regeneracji. Mamy nadzieję, że nasze studia z minogami pomogą sporządzić listę warunków istotnych dla regeneracji, aby pokierować rozwojem terapii dla kręgowców wyższych, w tym dla ludzi - podkreśla prof. Andrew McClellan, jeden z autorów badania pt. "Cykliczny AMP stymuluje odrastanie aksonów neuronów połączeń siatkowo-rdzeniowych, nie zmieniając znacząco ich właściwości biofizycznych".« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...