Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Open Source z błogosławieństwem Microsoftu

Rekomendowane odpowiedzi

Osoby pracujące nad opensource’owym projektem Higgins czekają na zgodę Microsoftu na wykorzystanie technologii należących do koncernu. Higgins to konkurencyjny projekt wobec Windows CardSpace, programu, który zarządza cyfrowymi tożsamościami i służy do uwierzytelniania użytkownika.

Deweloperzy Higginsa chcą wykorzystać w swoim projekcie technologie, do których prawo ma Microsoft. W związku z tym poprosili firmę Gatesa o zgodę na skorzystanie z nich. Chcemy, by nie było niejasności związanych z wykorzystaniem własności intelektualnej. By osoby używające naszego produktu mogły czuć się bezpiecznie – mówi Mary Ruddy, lider projektu.

We wrześniu ubiegłego roku Microsoft udzielił zgody na wykorzystanie kilkudziesięciu swoich patentów. Pomogło to rozwijać projekt Higgins, ale, jak informują deweloperzy, zgoda Microsoftu nie dotyczy wszystkich technologii, które chcieliby wykorzystać.

Microsoft pozwolił nam na korzystanie z części swoich technologii. To wspaniale. Chcemy jednak wykorzystać jeszcze inne technologie, by móc dostarczyć produkt, który będzie tak samo funkcjonalny jak CardSpace – mówi Anthony Nadalin, główny architekt ds. bezpieczeństwa w IBM-ie.

Dlatego też w listopadzie wystosowana została oficjalna prośba do Microsoftu o udostępnienie kolejnych technologii. Osiągnięto pewne postępy w negocjacjach, a przedstawiciel giganta z Redmond zapewnia, że rozmowy będą prowadzone. Nie chciał jednak zdradzić, czy jego firma da konkurencji prawo do wykorzystania wszystkich swoich technologii.

Microsoftowy CardSpace działa tylko z systemem Windows. Celem twórców Higginsa jest stworzenie jego odpowiednika zarówno dla Windows, jak i dla innych systemów operacyjnych.
Nie chcemy powielać CardSpace, ale użytkownik powinien mieć możliwość skorzystania z opensource’owej alternatywy, której działanie może przeanalizować i czuć się bezpiecznie – mówi Dale Olds, jeden z inżynierów Novella. To właśnie ta firma jest, obok IBM-a, głównym zwolennikiem Higginsa.

Reakcja Microsoftu na prośbę deweloperów konkurencyjnego programu jest dobrą ilustracją zmieniającego się podejścia koncernu do oprogramowania Open Source. Niegdyś firma ta była zdecydowanych przeciwnikiem tego ruchu. Obecnie coraz bardziej się na niego otwiera.

Widocznym tego znakiem jest Open Specification Promise, opublikowane we wrześniu 2006 roku na stronach Microsoftu zezwolenie na korzystanie z ponad 20 technologii tej firmy.

Czytaj również:
Microsoft pomógł konkurencji

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Twórcy opensource’owych projektów Higgins i Bandit oznajmili, że osiągnęły one kamień milowy swojego rozwoju. Oba serwisy potrafią bez przeszkód współpracować z microsoftowym systemem Windows CardSpace.
      Pokaz działających wersji Higgisa i Bandita odbędzie się w przyszłym tygodniu podczas RSA Conference w San Francisco.
      Windows CardSpace, znany dawniej jako InfoCard, to system łatwiejszego i bardziej bezpiecznego informacjami potrzebnymi do prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie. Co więcej, system jest kompatybilny z różnymi systemami zarządzania tożsamością, które używane są w Internecie. Opensource’owym odpowiednikiem CardSpace jest właśnie Higgins.
      Z kolei Bandit ma na celu zebranie różnych opensource’owych usług używanych w transakcjach online. To część Libery Alliance, który chce konkurować z microsoftowym Passportem i stworzyć standardy dla państwowych systemów autoryzacji.
      Mary Ruddy, lider projektu, mówi, że pierwsza wersja Higginsa trafi na rynek latem bieżącego roku pod nazwą Higgins Trust Framework. Stanie się to możliwe właśnie dzięki uzyskaniu kompatybilności z produktem Microsoftu, nad którą developerzy Higginsa pracowali wspólnie ze specjalistami Microsoftu.
       
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...