Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Warzywa na Saharze

Rekomendowane odpowiedzi

Sukcesem zakończył się pilotażowy projekt o nazwie Sahara Forest Project (SFP). Zbudowany w jego ramach zakład wyprodukował, na każdy metr kwadratowy upraw, 75 kilogramów rocznie trzech różnych warzyw. To wydajność porównywalna z produkcją rolną w Europie. Co ciekawe, podczas produkcji wykorzystywano głównie światło słoneczne i wodę morską.

Sercem SFP jest specjalnie zaprojektowania szklarnia. W jednym jej końcu woda morska jest przepuszczana przez specjalną kurtynę, dzięki czemu do szklarni przedostaje się chłodne wilgotne powietrze. Utrzymuje ono temperaturę w szklarni na takim poziomie, że możliwa jest uprawa warzyw nawet podczas najbardziej gorącego lata. Na drugim końcu znajdują się rury z krążącą zimną morską wodą. Wilgotne powietrze skrapla się na rurach, dostarczając roślinom świeżej wody.

Jednym z najbardziej zadziwiających zjawisk, jakie zaobserwowano, jest spontaniczny wzrost roślin poza szklarniami. Umożliwia go "wyciekające" ze szklarni chłodne powietrze. Twórcy SPF wykorzystali ten fakt do uprawy dodatkowych roślini. W ten sposób pozyskali jęczmień, rukolę (rokiettę siewną) i inne rośliny. Zadziwiające, jak niewiele potrzebowały rośliny na zewnątrz - mówi szef projektu SFP Joakim Hauge.

Ostatnim kluczowym elementem jest elektrownia słoneczna, która służy do podgrzewania wody i wytwarzania pary napędzającej turbinę elektryczną. Prąd używany jest w systemach kontrolnych i podczas odsalania wody morskiej. Instalacja SFP wykorzystywana jest też do eksperymentów z hodowaniem alg, traw czy odparowywania wody i produkcji soli.

SFP to niewielka instalacja zajmująca powierzchnię zaledwie 1 hektara. Pod uprawy roślin przeznaczono 600 metrów kwadratowych. Wysokie plony, jakie uzyskano z tak niewielkiego zakładu produkcyjnego skłoniły naukowców do wykonania obliczeń, z których wynika, że instalacja o powierzchni 60 hektarów, w której uprawiano by 4 rośliny, pozwoli na zaspokojenie zapotrzebowania Kataru na ogórki, pomidory, paprykę i bakłażany. Obecnie rośliny te są importowane. Podstawową kwestią jest pytanie o opłacalność całego przedsięwzięcia. Trzeba bowiem dowiedzieć się, ile będzie kosztowało wyprodukowanie 75 kilogramów ogórków czy bakłażanów z metra kwadratowego dużej instalacji. Obecnie SFP rozpoczęło studium, którego celem jest wybudowanie 20-hektarowego zakładu w Jordanii. Tak duża instalacja pozwoli sprawdzić, czy całe przedsięwzięcie jest opłacalne.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie z wielu krajów Afryki sprowadza się produkowane tam warzywa, więc zastanawia mnie bardziej czy faktycznie plony pójdą zaspokoją potrzeby jakiegokolwiek kraju w Afryce czy raczej ponownie będzie się je importować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...