Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Uczciwi rano, oszukują po południu

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie z większym prawdopodobieństwem kłamią i oszukują po południu, bo w ciągu dnia osłabia się samokontrola.

Jako badacze zajmujący się etyką przeprowadzaliśmy eksperymenty dotyczące różnych nieetycznych zachowań, np. kłamstwa, kradzieży i oszukiwania. Zauważyliśmy, że poranne eksperymenty wydawały się systematycznie wykazywać mniej przypadków nieetycznego zachowania - opowiadają Maryam Kouchaki z Uniwersytetu Harvarda i Isaac Smith z Uniwersytetu Utah.

Wiedząc, że samokontrola może się wyczerpać przez brak odpoczynku i wielokrotne podejmowanie decyzji, psycholodzy postanowili sprawdzić, czy zwykłe czynności wykonywane w ciągu dnia wystarczą, by wyczerpać samokontrolę i zwiększyć częstość występowania nieuczciwych zachowań.

W ramach 2 eksperymentów studentom college'u pokazywano na komputerze różne wzory kropek. Pytano, gdzie znajduje się ich więcej: po lewej czy po prawej stronie ekranu. Ochotnikom nie płacono za poprawną odpowiedź, ale za wskazaną stronę. Za wybór prawej płacono 10-krotnie więcej, co stanowiło zachętę do jej wybierania, nawet jeśli oczywiste było, że "wygrywa" strona lewa.

Tak jak przypuszczali Kouchaki i Smith, osoby testowane między 8 a 12 oszukiwały rzadziej niż ludzie badani między 12 a 18. Zaobserwowane zjawisko zyskało nawet miano "efektu porannej moralności".

Psycholodzy oceniali także świadomość moralną badanych. Po pokazaniu fragmentów słów w rodzaju "__RAL" czy "E___C__" poranni ochotnicy z większym prawdopodobieństwem tworzyli wyrazy "moral" (moralny) i "ethical" (etyczny), natomiast studenci popołudniowi wykazywali tendencję do uzupełnień "coral" (koral/koralowy) i "effects" (skutki).

Badając w Internecie ludzi z całych Stanów, naukowcy także zauważyli, że po południu ochotnicy z większym prawdopodobieństwem wysyłali partnerowi nieszczere wiadomości, częściej też donosili o rozwiązaniu nierozwiązywalnego problemu z dopasowywaniem liczb.

Przy silniejszym rozhamowaniu moralnym (stopniu, do którego ktoś może się zachowywać nieetycznie bez poczucia winy) oszustwa pojawiały się i rano, i po południu, lecz osoby z mniejszą tendencją do rozhamowania były uczciwsze rano niż po południu. Niefortunnie najuczciwsi ludzie, np. tacy, którzy z najmniejszym prawdopodobieństwem rozhamowują się moralnie, mogą być najbardziej podatni na negatywne konsekwencje związane z efektem porannej moralności.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...