Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Gdy mało kto kopie, jakość gleby się pogarsza

Rekomendowane odpowiedzi

Spadek liczebności australijskich ssaków kopiących zagraża ekosystemowi. Prof. Trish Fleming z Murdoch University podkreśla, że przekopują one olbrzymie ilości ziemi. Krótkonos brązowy przerzuca rocznie ok. 3,9 t gleby.

Pani biolog nazywa aktywność kopaczy - wombatów, kolczatkowatych czy kanguroszczurów - bioturbacją. Gdy zwierzęta te ryją np. za owadami, rozbijają ziemię i zwiększają penetrację wody i tlenu. Gleba staje się bardziej nawilżona i zmniejsza się odpływ składników odżywczych, o erozji nie wspominając. Co istotne, kopanie wspomaga także obieg biomaterii (składniki ściółki dostają się do głębszych warstw). Wprowadzając materię organiczną do [ubogiej najczęściej australijskiej] gleby, zwierzęta zwiększają dostępność składników odżywczych dla mikroorganizmów i roślin. Z drugiej strony zmniejszenie grubości ściółki pozwala ograniczyć pożary buszu.

Infiltracja wody w jamach pozostałych po żerowaniu kolaczatek jest niemal 2-krotnie większa niż w glebach niewzruszonych. Rozbicie twardej ziemi pozwala nasionom znaleźć odpowiednie miejsce do kiełkowania.

Niestety, europejscy koloniści łapali, zatruwali i polowali na tutejsze zwierzęta. Przez to mniej więcej połowa gatunków kopiących ssaków albo wyginęła, albo jest zagrożona wyginięciem. U większości doszło do ograniczenia zasięgu.
Kiedyś kanguroszczur Bettongia lesueur występował na terenie 60% Australii, ale truto go, bo wykopywał ziemniaki. Teraz nie występuje już w naturalnym środowisku na kontynencie. W przeszłości wielkouchy zamieszkiwały ponad 70% powierzchni Australii, ale ponieważ polowano na nie ze względu na delikatne szare futro, obecnie można je spotkać na 20% wcześniejszego areału.

Zmniejszenie liczebności kopaczy prowadzi do pogorszenia stanu gleby, a to z kolei do ograniczenia naboru sadzonek, a nawet niedomagania i chorób roślin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...