Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mapujące kiwanie

Rekomendowane odpowiedzi

Australijscy naukowcy z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) stworzyli bardzo szczegółowy model 3D Krzywej Wieży w Pizie. Posłużyli się przy tym przenośną technologią Zebedee. W skład systemu wchodzi bujający się na sprężynie skaner laserowy (LIDAR). Dzięki specjalnemu oprogramowaniu dane są później przekształcane w trójwymiarową mapę.

Ta technologia nadaje się idealnie do mapowania [obiektów] dziedzictwa kulturowego, które zazwyczaj jest bardzo czaso- i pracochłonne. Często cały zespół badawczy musi poświęcić wiele dni, a nawet tygodni, aby uzyskać stopień dokładności i szczegółowości, który my osiągamy w kilka godzin - wyjaśnia dr Jonathan Roberts.

W ciągu 20 min byliśmy w stanie zeskanować Zebedee całe wnętrze budowli. Dzięki temu naukowcy stworzyli mapę struktury i składu wieży, ujawniającą m.in. szczególiki schodów i kamieniarki.

W ramach Projektu Piza CSIRO współpracowało ze specjalistami ze Scuola Superiore Sant'Anna. Prof. Franci Tecchia podkreśla, że szczegółowe dane mogą się w przyszłości przydać do zrekonstruowania zabytku, np. po pożarze lub trzęsieniu ziemi. Wg niego, dysponując szczegółowymi modelami 3D najważniejszych światowych miejsc dziedzictwa kulturowego, ludzie, którzy nie są w stanie zjawić się gdzieś osobiście, będą mieli szansę lepiej poznać ich historię i architekturę.

By skomercjalizować Zebedee, CSIRO nawiązało w zeszłym roku współpracę z firmą 3D Laser Mapping. W ten sposób powstało ZEB1. Produkt znalazł już zastosowanie w górnictwie oraz policji.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...