Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Mapujące kiwanie

Recommended Posts

Australijscy naukowcy z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) stworzyli bardzo szczegółowy model 3D Krzywej Wieży w Pizie. Posłużyli się przy tym przenośną technologią Zebedee. W skład systemu wchodzi bujający się na sprężynie skaner laserowy (LIDAR). Dzięki specjalnemu oprogramowaniu dane są później przekształcane w trójwymiarową mapę.

Ta technologia nadaje się idealnie do mapowania [obiektów] dziedzictwa kulturowego, które zazwyczaj jest bardzo czaso- i pracochłonne. Często cały zespół badawczy musi poświęcić wiele dni, a nawet tygodni, aby uzyskać stopień dokładności i szczegółowości, który my osiągamy w kilka godzin - wyjaśnia dr Jonathan Roberts.

W ciągu 20 min byliśmy w stanie zeskanować Zebedee całe wnętrze budowli. Dzięki temu naukowcy stworzyli mapę struktury i składu wieży, ujawniającą m.in. szczególiki schodów i kamieniarki.

W ramach Projektu Piza CSIRO współpracowało ze specjalistami ze Scuola Superiore Sant'Anna. Prof. Franci Tecchia podkreśla, że szczegółowe dane mogą się w przyszłości przydać do zrekonstruowania zabytku, np. po pożarze lub trzęsieniu ziemi. Wg niego, dysponując szczegółowymi modelami 3D najważniejszych światowych miejsc dziedzictwa kulturowego, ludzie, którzy nie są w stanie zjawić się gdzieś osobiście, będą mieli szansę lepiej poznać ich historię i architekturę.

By skomercjalizować Zebedee, CSIRO nawiązało w zeszłym roku współpracę z firmą 3D Laser Mapping. W ten sposób powstało ZEB1. Produkt znalazł już zastosowanie w górnictwie oraz policji.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...