Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Firmy IT siedzą na złotych górach

Recommended Posts

Firmy z rynku IT znajdują się w czołówce przedsiębiorstw posiadających rekordowo duże zapasy gotówki. Firma FactSet przyjrzała się sytuacji 500 największych przedsiębiorstw świata, z wyłączeniem tych z sektora finansowego. W badaniach mianem "gotówki" określono gotówkę, jej ekwiwaleny oraz inwestycje krótkoterminowe, czyli te zasoby, które w szybki i łatwy sposób można zamienić na gotówkę.

W sumie zapasy gotówki wszystkich badanych firm wynoszą 1,29 biliona dolarów. Aż 5 spośród 10 posiadaczy największych zapasów gotówki to firmy z sektora IT. Są to Microsoft, Google, Cisco, Apple i Oracle. Ich łączne zapasy to 245 miliardów USD. Zapasy te ciągle się powiększają. Obecne przepływy gotówkowe wśród największych firm są wyższe niż ich potrzeby inwestycyjne, zatem zapasy gotówki rosną - mówi profesor Nikhil Varaiya z San Diego State University.

Największe zasoby posiada Microsoft. Na koniec czerwca bieżącego roku wynosiły one 77 miliardów dolarów, w tym 3,8 miliarda USD w gotówce i 73,2 miliarda w inwestycjach krótkoterminowych. Zapasy Microsoftu rosną nieprzerwanie od 2008 roku, kiedy to wynosiły 20 miliardów USD. Drugim posiadaczem imponujących zasobów finansowych jest Google, który ma 16,16 miliarda USD w gotówce i jej ekwiwalentach oraz 38,27 w łatwo zbywalnych papierach wartościowych. W 2008 roku Google posiadał zapasy w wysokości 16 miliardów USD, obecnie jest to 54,4 miliarda. Podobnymi zasobami może pochwalić się Cisco, które posiada 7,9 miliarda USD w gotówce i jej ekwiwalentach oraz 42,7 miliarda w inwestycjach krótkoterminowych. Przedsiębiorstwo, które w 2008 roku miało zapasy w wysokości 24,4 miliarda dolarów ma obecnie 50,6 miliarda.

W świetnej sytuacji finansowej jest również Apple. Koncern posiada 11,2 miliarda dolarów w gotówce i jej ekwiwalentach oraz 31,4 miliarda w krótkoterminowych papierach wartościowych. W sumie jego zapasy wynoszą 42,6 miliarda USD. W czołowej piątce znalazł się też Oracle, właściciel zapasów obliczanych na 32,2 miliarda dolarów.

Tak olbrzymie zasoby gotówki powodują, że firmy znajdują się pod ciągłą presją, by wydać te pieniądze. Są z jednej strony naciskane, by dokonywały koljnych przejęć, a z drugiej - by część pieniędzy wróciła do akcjonariuszy.

W ciągu ostatnich lat kilka z nich - Oracle, Cisco i Apple - poddało się naciskom i zaczęło wypłacać dywidendę. Z kolei Microsoft, który dywidendę wypłaca od dawna, wybrał inny sposób przekazania pieniędzy akcjonariuszom. W latach 2011-2013 firma wydała 20 miliardów dolarów na wykupienie własnych akcji. Spore kwoty na ten sam cel przeznaczyły również Oracle, Cisco i Apple. Ten ostatni koncern jest niewątpliwym rekordzistą. W kwietniu firma ogłosiła, że przeznaczy 60 miliardów USD na wykup własnych akcji.

Jedynie Google ani nie płaci dywidendy, ani nie wykupuje akcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...