Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Gastornis - groźnie wyglądający wegetarianie

Recommended Posts

Mimo swego wyglądu, przedstawiciele rodzaju Gastornis nie byli drapieżnikami, tylko wegetarianami.

Prehistoryczne ptaki osiągały wysokość ponad 2 m. Sądzono, że wykorzystywały swój olbrzymi dziób do chwytania i łamania szyi ofiary. Twierdzeniom tym sprzyjały wyniki biomechanicznego modelowania siły zgryzowej - wyjaśnia Thomas Tütken z Uniwersytetu w Bonn. Zamieszkując Ziemię po wyginięciu dinozaurów, gdy stosunkowo małe ssaki znajdowały się na wczesnych etapach ewolucji, miały być szczytowymi drapieżnikami lądowymi owych czasów.

Pierwsze wątpliwości pojawiły się, gdy paleontolodzy z USA znaleźli ślady stóp bliskiego amerykańskiego kuzyna gastornisów. Nie widać było odcisków pazurów, a te by się przydały do chwytania zdobyczy.

Ważniejszą wskazówką okazały się jednak masywna budowa i rozmiary gastornisa: w takich okolicznościach szybki bieg za ofiarą wydawał się graniczyć z cudem...

Próbując rozwikłać zagadkę, Niemcy zabrali się za analizę izotopów wapnia ze skamieniałych kości prehistorycznego ptaka z kolekcji Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze. Wcześniejsze badania na kościach roślinożernych i drapieżnych dinozaurów (w tym tyranozaura) oraz współczesnych ssaków wykazały, że w miarę przesuwania się przez łańcuch pokarmowy izotopy wapnia stają się lżejsze. Porównania wykazały, że skład kości przedstawiciela Gastornis przypomina skład widywany u roślinożernych dinozaurów i ssaków.

Ponieważ wapń jest głównym składnikiem kości [...], jest mało prawdopodobne, by fosylizacja wpłynęła na jej skład. Jako że chcemy być absolutnie pewni naszych ustaleń, weźmiemy pod uwagę znanych roślinożerców i drapieżniki i przeanalizujemy ich skamieniałe kości z tego samego stanowiska oraz okresu. To nam zapewni właściwy układ odniesienia [...].

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...